reklama

Patriotyczne obchody w Dąbrowicach. Złożyli kwiaty pod tablicą – ZDJĘCIA

Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ― w Dąbrowicach złożono po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, kwiaty pod pamiątkową tablicą. Upamiętnia ona poległych, walczących i zmarłych żołnierzy Gminy Dąbrowice w czasach I i II wojny światowej.

- R E K L A M A -

Ponadto w dniu dzisiejszym została odsłonięta tablica z imionami i nazwiskami osób walczących i poległych w I i II Wojnie Światowej. Tablica powstała w tym roku, ze środków Miasta i Gminy Dąbrowice. Tablice uroczyście odsłonili Daniel Kowalik ― Starosta Kutnowski oraz Dorota Dąbrowska ― Burmistrz Miasta i Gminy Dąbrowice.

W uroczystości patriotycznej udział wzięli: Daniel Kowalik ― Starosta Kutnowski, Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego oraz Tomasz Marciniak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego. Kwiaty złożyła również Dorota Dąbrowska ― Burmistrz Miasta i Gminy Dąbrowice. Nie zabrakło także Pocztów Sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Dąbrowice.

- R E K L A M A -

Uroczystość uświetnił występ młodzieży z Zespołu Szkół w Dąbrowicach wykonując patriotyczne pieśni. Po złożeniu kwiatów wspólnie odśpiewano rotę oraz hymn.

― Szanowni Państwo, 11 listopada jest dla każdego obywatela Polski dniem wyjątkowym. W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Poprzez dzisiejszą uroczystość wyrażamy swoją pamięć i szacunek wobec tych, którzy poświęcili swój los w walce o wolną Rzeczpospolitą. Naszą świętą powinnością jest zachować pamięć bohaterów dzięki których oddaniu możemy dziś żyć na ziemi ojców i bez obawy posługiwać się polską mową. Dzięki waleczności naszych przodków mamy dziś własne państwo, hymn, flagę, godło, urzędy, szkoły. Mamy własną kulturę i inne wartości narodowe. Pamiętajmy również o tych, którzy chcieli nam tą wolność odebrać! Nie wstydźmy się przypomnieć światu zbrodni narodów: niemieckiego i rosyjskiego wobec miłujących wolność Polaków ― mówił Daniel Kowalik Starosta Kutnowski.

- R E K L A M A -

― W Dniu Narodowego Święta Niepodległości kultywujemy pamięć o odważnych działaczach, którzy poświęcili się dla niepodległej Polski. To moment refleksji nad dziedzictwem naszych przodków i silne przekonanie, że wolność jest wartością, którą warto pielęgnować z pokolenia na pokolenie ― mówi Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.

―W Narodowym Święcie Niepodległości przypominamy sobie bohaterstwo i ofiary tych, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny. To czas, aby z szacunkiem wspominać naszą historię i budować wspólnotę opartą na wartościach wolności i patriotyzmu. ― dodaje Tomasz Marciniak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego.

―Póki będziemy pamiętać, póty będziemy szczerze świętować 11 listopada. Wiedzmy, że wywalczona w 1918 roku niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Jest wartością, którą jako społeczeństwo Polskie musimy strzec i pielęgnować! Niech te gorzkie doświadczenia z przeszłości sprawią, że będziemy gotowi na każdą ewentualność jaką może nam przynieść przyszłość. Drodzy mieszkańcy Powiatu Kutnowskiego! Pamiętajmy, że odrodzony 104 lata temu płomień wolności, to nie tylko wydarzenia historyczne, ale przede wszystkim nasze dzisiejsze działania i postawa. Czerpiąc z doświadczeń naszych dziadków i ojców pamiętajmy, że to nasze dzisiejsze życie ma wpływ na to, jak wyglądać będzie rzeczywistość i przyszłość naszej Ojczyzny. Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej będzie dla nas życiowym celem, a poprzez ciężką pracę dążmy do rozwoju i potęgi Naszej Kochanej Ojczyzny! ― mówiła Dorota Dąbrowska Burmistrz Miasta i Gminy Dąbrowice.

Na zakończenie na przybyłych czekała żołnierska grochówka, a także pyszne pączki.

(Powiat Kutnowski)
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: