PILNE: Wiadomo, kiedy dzieci wrócą do szkół. Zapadła ważna decyzja (WIDEO)

Od 18 stycznia 2021 wraca stacjonarne nauczanie w szkołach podstawowych. Dotyczyć będzie to klas I-III. Trwa konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia, a także edukacji i nauki.

Wiadomo także, że do 31 stycznia przedłużone zostają inne obostrzenia takie jak np. zamknięcie restauracji i galerii handlowych.

- R E K L A M A -

– Uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III jest bardzo ważne, bo zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Po wielu konsultacjach wypracowaliśmy wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych. Są to zalecenia do zrealizowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Minister odniósł się również do ogólnopolskiej akcji testowania nauczycieli:

– Dziś uruchomiliśmy ogólnopolskie badanie nauczycieli na obecność koronawirusa. Przebiega ona zgodnie z planem i harmonogramem. Nie ma żadnych zakłóceń. Badanie będzie trwało do piątku – dodawał Czarnek.

- R E K L A M A -

Wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie z GIS i MZ przygotowano wytyczne dla szkół.

Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

- R E K L A M A -

Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.

Testy przesiewowe dla nauczycieli

Już od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. trwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. 

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.

Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej informacji na ten temat.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: