PILNE: Padł rekord zakażeń koronawirusem. Tylu przypadków jeszcze nie było!

Ziścił się czarny scenariusz, o którym rząd mówił od kilku dni. Dziś odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem od początku pandemii w Polsce. Wydaje się, że kolejny lockdown jest już niemalże przesądzony.

Czekamy jeszcze na ostatnie dane, ale wszystko wskazuje na to, że dzisiaj będziemy mieli ponad 29 tys. zachorowań – powiedział dziś rano Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, na antenie Polsatu News.

I niestety oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia z godziny 10:30 potwierdziły ten scenariusz i padł nowy rekord zakażeń. Według najnowszych informacji w skali kraju mamy 29 978 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:

- R E K L A M A -

śląskiego (4605),
mazowieckiego (4308),
wielkopolskiego (3188),
małopolskiego (2608),
dolnośląskiego (2328),
pomorskiego (1935),
łódzkiego (1934),
podkarpackiego (1451),
kujawsko-pomorskiego (1273),
warmińsko-mazurskiego (1155),
zachodniopomorskiego (1096),
lubelskiego (977),
lubuskiego (749),
świętokrzyskiego (691),
podlaskiego (689),
opolskiego (484).

507 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

- R E K L A M A -

Z powodu COVID-19 zmarło 115 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 460 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 120 671 / 50 340 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Przypomnijmy, we wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w czwartek ogłoszone zostaną nowe obostrzenia.

- R E K L A M A -

Wokół nas Niemcy i Czesi wprowadzają nowe obostrzenia i my w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Małopolsce.

Od 20 marca obowiązują nowe obostrzenia

Przypomnijmy, od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Wirtualna Polska: Rząd planuje twardy lockdown

Jak podaje WP, która ustaliła to w rządowych źródłach, rozważane są: zmniejszenie liczby osób w sklepach, zmniejszenie liczby osób w kościołach, zamknięcie marketów budowlanych, sklepów RTV/AGD, przemieszczanie się jedynie w gronie osób bliskich (rodziny). To ostatnie rozwiązanie ma dotyczyć podróży podczas Wielkanocy.

Odnośnie Świąt Wielkanocnych, podobnie jak w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, resort zdrowia będzie apelował o nieprzemieszczanie się pomiędzy miejscowościami, o niegromadzenie się w grupach powyżej 5 osób i spędzanie Świąt jedynie w gronie bliskich osób (maksymalnie 5).

Nie wiadomo co dalej z zakładami fryzjerskimi i gabinetami kosmetycznymi. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ostatniej chwili.

O ewentualnych planach rządu przeczytaj więcej w Wirtualnej Polsce: Twardy lockdown w Polsce. Nieoficjalnie: będą kolejne obostrzenia

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: