reklama
reklama

[PILNE] W Polsce będzie wprowadzony stan epidemii!

Trwa konferencja prasowa polskiego rządu. Jak zapowiada premier RP Mateusz Morawiecki, w kraju wprowadzony zostanie stan epidemii.

- R E K L A M A -

Szkoły będą zamknięte do świąt wielkanocnych. Kary za złamanie kwarantanny podwyższono do 30 tys. zł.

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wdrażać zasady w obszarze kwarantanny. Stan epidemii daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki – komentuje premier Mateusz Morawiecki.

- R E K L A M A -

– Stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii. W rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące w branży transportowej, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Wiemy, że to ciężki czas dla wszystkich, ale dzięki tej dyscyplinie możemy uratować komuś życie. Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie – mówił z kolei Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Czym jest stan epidemii?

Jak podaje portal Business Insider, główna różnica między obowiązującym dotychczas stanem zagrożenia epidemicznego i wprowadzanym stanem epidemicznym polega na możliwości ustanowienia tzw. strefy zero, którą mogą być miasta lub wyznaczone przez ministra regiony.

- R E K L A M A -

Dzięki wprowadzonej zmianie szef resortu zdrowia otrzyma także prawo do m.in. wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się, zamykania konkretnych zakładów pracy, ustanawiania obowiązkowych procedur sanitarnych lub obowiązku szczepień, a także nakaz udostępniania nieruchomości i pojazdów służbom zwalczającym epidemię.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: