reklama

Pleśń może nawet zabić! Sprawdź, jak grzyby wpływają na zdrowie

Pleśń w domu to nie tylko problem estetyczny, ale również zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników. Często jest niewidoczna i rozwija się w wilgotnych miejscach, np. za tapetami i meblami. Usunięcie jej może być trudne i kosztowne, dlatego ważne jest, aby zapobiegać temu problemowi.

- R E K L A M A -

Zastanawiasz się, jak wygląda grzyb na ścianie? To mikroskopijne grzyby, które pojawiają się na wilgotnych powierzchniach i rozwijają charakterystyczne plamy o różnych kolorach – od czarnego i zielonego po brązowy i biały. Często towarzyszy im zapach stęchlizny, który kojarzony jest także z dużą wilgotnością. Zarodniki rozprzestrzeniają się w pomieszczeniach i negatywnie wpływają na zdrowie mieszkańców.

Skąd bierze się pleśń?

Szkodliwy grzyb pojawia się w miejsca, w których gromadzi i utrzymuje się wilgoć. Często to obszary wokół okien, drzwi, a także łączenia ścian. Pęknięte rury, nieszczelny dach czy brak odpowiedniej izolacji fundamentów to kolejne źródła wilgoci. Ponadto codzienne domowe czynności, jak gotowanie, suszenie prania czy kąpiele generują dodatkową wilgoć, która tworzy optymalne warunki do wykwitu pleśni.

- R E K L A M A -

Jak pleśń wpływa na człowieka?

Grzyb wywołuje wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka. Wpływa na układ oddechowy, nerwowy i skórę, co w konsekwencji prowadzi do zmęczenia, bólów głowy, kataru, a także problemów z równowagą i wysypką skórną. 

Długotrwałe działanie pleśni na ludzki organizm może prowadzić do niewydolności nerek, niepłodności, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów. Grzyb jest szczególnie uciążliwy dla alergików, ponieważ znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie.

- R E K L A M A -

Pozostałe objawy zakażenia mikotoksynami pleśni:

  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • bóle i sztywność stawów;
  • problemy z koncentracją i pamięcią;
  • zawroty głowy;
  • utrata przytomności.

Toksyny znajdujące się w pleśni prowadzą do zatrucia, rozwoju alergii, chorób wątroby, wrzodów i krwawień w jelitach. Ponadto niekorzystnie wpływają na układ nerwowy i immunologiczny, wywołując zmęczenie i apatyczność.

Jak leczyć zatrucie pleśnią?

W momencie zatrucia toksynami grzyba należy podjąć szybkie działania. Pierwszym ze środków, który pomaga w usunięciu toksyn, jest węgiel aktywowany, który dodatkowo chroni podrażnione błony śluzowe. Warto możliwie najszybciej, jak to możliwe wybrać się do lekarza, ponieważ ostre zatrucie może prowadzić do śmierci. Obecnie nie ma leku, który skutecznie usunie toksyny z organizmu, dlatego ważna jest prewencja.

Jak walczyć z pleśnią?

Jeśli chcesz pozbyć się pleśni, to na początku należy zidentyfikować przyczyny jej powstawania. Nadmierna wilgoć, która gromadzi się w domu, to kwestia częstszego wietrzenia pomieszczeń. Niemniej istnieją problemy, jak niesprawna instalacja odprowadzająca powietrze czy uszkodzona izolacja fundamentów, które prowadzą do gromadzenia się wilgoci wewnątrz pomieszczeń i murach. W takich sytuacjach przydaje się specjalistyczna pomoc, gdyż wentylatory, pochłaniacze wilgoci i nagrzewnice mogą nie wystarczyć. 

Pleśń to szkodliwy grzyb, który zagraża zdrowiu wszystkich domowników. Najlepiej przeciwdziałać jego powstawaniu. Jeśli jednak dojedzie do wykwitu w pomieszczenia, należy podjąć natychmiastowe działania, aby wyeliminować ten problem. W innym wypadku mogą pojawić się problemy zdrowotne u Ciebie i Twoich bliskich. Najlepiej nie dopuszczać do takich sytuacji.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: