REKLAMA
poniedziałek, 16, maj 2022
REKLAMA

Pneumatyka – oszczędność i funkcjonalność w przemyśle

poniżej dalsza część artykułu

Pneumatyka jest jedną z najpopularniejszych dziedzin. Przede wszystkim dzięki niej można sporo zaoszczędzić, ale też przyspieszyć pracę. Wynika to z faktu, że jest wykorzystywana w różnorodnych maszynach, urządzeniach czy procesach. Czas na jej temat dowiedzieć się więcej i poznać jej zalety.

Pneumatyka – dlaczego warto na nią postawić? 

Pneumatyka jest bardzo ważnym działem inżynierii mechanicznej. Pozwala na wykorzystanie urządzeń, ale też ich konstruowanie i w każdym przypadku wykorzystuje sprężone powietrze, które traktowane jest jako czynnik roboczy. Alternatywą dla medium jakim jest sprężone powietrze może być inny gaz, jednak musi posiadać podobne właściwości. Dodatkowo pneumatyka wykorzystuje powietrze pod ciśnieniem, by wprowadzić np. urządzenia pneumatyczne w ruch. Trzeba też wiedzieć, że pneumatyczne układy sterowania składają się z trzech części. Pierwsza to część przygotowująca powietrze, druga to część sterująca, zaś trzecia to oczywiście część wykonawcza. Pneumatyka przemysłowa jest traktowana jako nauka należąca do automatyki mechanicznej. Na tle innych rozwiązań technologicznych pneumatykę wyróżnia naprawdę duża możliwość oszczędności, wszak dzięki zastosowaniu medium jakim jest sprężone powietrze można dużo zaoszczędzić, ale trzeba też zauważyć, że pneumatyka ma pozytywny wpływ na środowisko. Medium jakim jest czyste powietrze nie generuje zanieczyszczeń, a więc nie przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery.

poniżej dalsza część artykułu

Dodatkowo sprężone powietrze jest łatwo dostępne i można stosować je w naprawdę przeróżnych warunkach, w przeciwieństwie choćby do energii elektrycznej. Zastosowanie pneumatyki jest naprawdę duże. Wykorzystuje się ją w sprężarkach, wiertarkach czy nawet ubijarkach. Na szeroką skalę stosowana jest w przemyśle energetycznym, drzewnym, farmaceutycznym, chemicznym, budowlanym czy nawet rolnictwie. Wykorzystuje się ją także w górnictwie czy też przemyśle metalurgicznym.

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że z urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze korzysta naprawdę sporo zakładów produkcyjnych nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Jest to w pełni zrozumiałe, wszak takie urządzenia w przeciwieństwie do elektronarzędzi pracują zdecydowanie bardziej efektywnie. Można stosować je w różnorodnych warunkach i zakupić w sklepie pneumatycznym w przystępnej cenie. Kropką nad „i” jest tutaj bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. 

Najbardziej popularne urządzenia w pneumatyce – odwiedź sklep  

poniżej dalsza część artykułu

Jak już wiecie pneumatyka jest wykorzystywana w wielu branżach. Ale wykorzystuje się ją też w codziennym życiu. Pomyślcie o tym, gdy otwieracie drzwi samochodu. Również przemysł spożywczy czy farmaceutyczny korzysta z pneumatyki na szeroką skalę. Trzeba wiedzieć, że jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących medium sprężonego powietrza jest sprężarka, inaczej zwana też kompresorem. To urządzenie szybko podwyższa ciśnienie gazu, a następnie wprawia je w energię kinetyczną.

Powietrze ma zwiększoną gęstość, co oczywiście przekłada się na zwiększenie temperatury. Dlatego też pracująca sprężarka wydziela dużą ilość ciepła. Należy zatem wybierać takie urządzenia, które mają naprawdę dobry układ chłodzenia. Takie znajdziecie w sklepie z pneumatyką.    Zaletą pneumatyki jest także to, że sprężone powietrze musi być najwyższej czystości. Dzięki temu nie tylko nie jest szkodliwe dla środowiska, ale też nie ma ryzyka zatrucia nawet gdy w maszynie pojawią się przecieki czy uszczelki będą nieszczelne. Sprężone powietrze jest też niewrażliwe na wahania temperatury i co ciekawe można stosować je tam, gdzie występuje ryzyko wybuchu. 

Siłowniki – dlaczego są tak ważne w układach pneumatycznych?

poniżej dalsza część artykułu

Siłownik jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów całego układu pneumatycznego. Można określić go mianem części wykonawczej. Przede wszystkim jego zadaniem jest przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę. Otóż, aby powietrze zostało przetworzone na siłę, siłownik musi przesunąć tłoczyska wewnątrz cylindra. Trzeba powiedzieć, że na tłoczysku zamocowany jest tłok, który dzieli przestrzeń znajdującą się w środku cylindra na dwie komory. Do jednej z nich wpuszczone jest powietrze, a więc dochodzi wtedy do przesunięcia tłoka, a na końcu rzecz jasna dochodzi do wysuwu bądź też wsuwu tłoczyska. Oczywiście w pneumatyce można znaleźć naprawdę różnorodne siłowniki. Różnią się one wielkością, zastosowaniem, sposobem montażu czy też ewentualną możliwością instalacji dodatkowych akcesoriów.                   

reklama

Warto przeczytać:

reklama