reklama
reklama

Podesty ruchome na sprzedaż – typy i budowa

Podesty ruchome nazywane inaczej zwyżkami, podnośnikami lub wózkami to duża grupa maszyn umożliwiających pracę na wysokościach. Różnią się między sobą konstrukcją, napędem oraz sposobem przemieszczania. Mają różne zasięgi, wymiary, a także udźwig. Jakie są najpopularniejsze typy podestów ruchomych?

- R E K L A M A -

Podesty ruchome to urządzenia wykorzystywane do transportu bliskiego. Pozwalają na przenoszenie ludzi, sprzętów i materiałów na wymaganą wysokość. Najczęściej po zwyżki na sprzedaż albo na wynajem sięgają firmy budowlane lub remontowe, ale nie tylko. Podnośniki różnego typu przydają się również przy prowadzeniu prac porządkowych i magazynowych, rozwieszaniu reklam, wycince drzew, na lotniskach, w kopalniach, a także w halach produkcyjnych. Jakie są typy podestów ruchomych dostępnych na rynku?

Typy podestów ruchomych

Ze względu na sposób podnoszenia wyróżnia się podesty nożycowe, teleskopowe i przegubowe. Podesty nożycowe tworzą krzyżujące się ramiona, które prostując się, unoszą platformę do góry. Powszechnie uznaje się je za stabilne i praktyczne. Mają tylko jedną wadę – pracują wyłącznie w jednej płaszczyźnie, to znaczy poruszają się w górę lub w dół. Przydają się zatem tam, gdzie można postawić maszynę bezpośrednio przy miejscu, do którego trzeba dotrzeć, np. w magazynach wysokiego składowania. Dla porównania, podesty teleskopowe posiadają proste wysuwane ramię umożliwiające transport ludzi i sprzętu na duże wysokości przy znacznym wychyleniu w prawo lub w lewo w stosunku do podstawy urządzenia. Zaś najbardziej charakterystyczną cechą podestów przegubowych jest ramię zginające się w kilku miejscach. Dzięki temu platforma może dotrzeć nawet do trudno dostępnych przestrzeni np. znajdujących się pod dachem budynku.

- R E K L A M A -

Jeżeli chodzi o sposób przemieszczania się maszyn, mówimy o zwyżkach, które mają własny napęd spalinowy lub elektryczny, montowane są na przyczepach, na podwoziach samochodowych albo na gąsienicach.

Gdzie znaleźć podesty ruchome na sprzedaż? Sprzedaż podnośników prowadzi m.in. firma Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/sprzedaz

- R E K L A M A -
construction worker at construction site using lifting boom machinery

Budowa podestów ruchomych

Z czego zazwyczaj składają się podesty ruchome? Ich budowa jest różna w zależności od typu, ale podstawowe elementy tworzące zwyżkę to:

– platforma robocza, na której znajdują się ludzie wykonujący prace na wysokościach;

– mechanizm unoszący platformę do góry, główny wysięgnik, osie rozsuwane i/lub teleskop – to części odpowiadające za połączenie platformy z dolnym panelem sterowania;

– dolny panel sterowania, czyli podstawa maszyny umieszczona na przyczepie, podwoziu samochodowym lub z własnym napędem;

– podpory stabilizujące – wykorzystywane głównie w podestach, które przeznaczone są do pracy na nierównym terenie, ale czasami również do tych wewnątrz budynków, gdy istnieje obawa o stabilność i bezpieczeństwo.

Podesty ruchome – sprzedaż lub wynajem tych urządzeń – powinny być dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. Innego typu maszyny będzie szukała firma, która chce przeprowadzać prace na wysokościach wewnątrz magazynu, a innego przedsiębiorstwo budowlane działające na otwartym placu budowy na grząskim terenie.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: