reklama
reklama

Podstrefa Kutno ŁSSE świętuje 20-lecie! Za nami wyjątkowy jubileusz (ZDJĘCIA)

We wtorek 29 listopada w Kutnowskim Domu Kultury odbył się przełożony z grudnia 2021 jubileusz 20–lecia Podstrefy Kutno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- R E K L A M A -

– Formalnie Podstrefa Kutno w 2001 r. zajmowała wówczas powierzchnię nieco ponad 23 ha. Obecnie to ponad 130 ha objętych statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, kilkadziesiąt nowych firm oraz kilka tysięcy nowych miejsc pracy. Utworzenie i funkcjonowanie Podstrefy Kutno jest w rzeczywistości zwieńczeniem konsekwentnie podejmowanych przez samorząd kutnowski działań, zapoczątkowanych po 1989 r. – komentują przedstawiciele Urzędu Miasta Kutno.

Z okazji jubileuszu w KDK–u miejsce miała premiera filmu dokumentalnego pt.: „XX lat Podstrefy Kutno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czyli krótka historia odrodzenia przemysłu w Kutnie”.

- R E K L A M A -

Przedstawiciele firm, samorządowcy, historycy opowiedzieli w nim o okolicznościach tworzenia dzielnicy przemysłowej, ustanowienia Podstrefy Kutno ŁSSE oraz własnych doświadczeniach związanych z tym przedsięwzięciem. W trakcie jubileuszu nie brakowało podziękowań dla osób biorących w filmie, a także okolicznościowych wystąpień. Warto wspomnieć, że jubileusz zbiegł się z 20-leciem prezydentury Zbigniewa Burzyńskiego, które przypadło w połowie listopada br.

– Dzięki Podstrefie miasto odżyło i można było pozwolić sobie na szereg inwestycji. Teraz jesteśmy swego rodzaju centrum przemysłowym, do którego przyjeżdżają ludzie z różnych zakątków – mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, dziękując wszystkim zaangażowanym w rozwój Podstrefy Kutno ŁSSE.

- R E K L A M A -

W trakcie wydarzenia nie brakowało także ciekawych prezentacji związanych z jubileuszem. Ofertę programu Polskiej Strefy Inwestycji przedstawił Daniel Łuszczyn z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Paweł Tadej, wiceprezes Zarządu TAP Kutno, zaprezentował pierwszą rodzimą firmę, która zainwestowała w Podstrefie Kutno Łódzkiej SSE, a z prezentacji Anny Itkowiak i Aleksandry Kurasewicz z Antal Poland można było poznać zagadnienia związane z Employer brandingiem w organizacjach przemysłowych. Na zakończenie Krzysztof Debich i Krystian Kossakowski z Fabryki Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie przedstawili wyniki projektu dotyczącego opracowania nowego modelu samochodu osobowego VOSCO EV2 w wersji elektrycznej w oparciu o nowatorską konstrukcję hybrydową.

O Podstrefie Kutno ŁSSE

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje powierzchnię ponad 1700 ha i obejmuje swoim zasięgiem województwo łódzkie, wschodnią część województwa wielkopolskiego i zachodnią część województwa mazowieckiego. Oferuje zlokalizowane w centrum Polski, świetnie skomunikowane, atrakcyjne tereny pod inwestycje przemysłowe i wybrane usługi. Duży wybór działek inwestycyjnych, ulgi podatkowe oraz profesjonalne doradztwo w zakresie pomocy publicznej na inwestycje sprawiają, że Łódzka Strefa jest idealnym miejscem dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem działalności.

Podstrefa Kutno, która jest jedną z 45 podstref należących do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, powstała w 2001 roku i obejmuje swoją powierzchnią łącznie około 130 ha. Do czerwca 2018 roku podstrefę stanowił wyodrębniony obszar na terenie miasta, gdzie przedsiębiorcy mogli rozpocząć działalność na preferencyjnych warunkach i korzystać z pomocy publicznej. W związku z uchwaleniem Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Ustawa weszła w życie 30 czerwca 2018 r.) pomoc publiczna na nowe projekty inwestycyjne udzielana jest na terytorium całej Rzeczpospolitej Polskiej. Innymi słowy inwestycję można ulokować w dowolnej części miasta.

Kutnowska Strefa Przemysłowa, w której znajduje się większość przedsiębiorstw Podstrefy Kutno, położona jest w sąsiedztwie drogi krajowej Nr 92 (dawna E30), autostrady A1 (Węzeł Kutno Wschód w odległości 1,6 km) oraz magistrali kolejowej E20 i sieci bocznic. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Miasto Kutno zainwestowało w jej rozwój tego obszaru około 40 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty przypadła na inwestycje bezpośrednio w podstrefie.

W tym czasie firmy działające w Podstrefie Kutno poniosły nakłady inwestycyjne przekraczające 3 mld złotych, tworząc od zera ponad 3 tysiące miejsc pracy. Efektem tego jest malejące z roku na rok bezrobocie, które na koniec października 2022 r. osiągnęło rekordowo niski poziom w historii miasta (1060 osób).

(Zdjęcia: Łukasz Stasiak/UM Kutno)- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: