Wiadomości KutnoKutnoPodwyżka opłat za gospodarowanie odpadami. "Samorząd nie ma na to żadnego wpływu"

Podwyżka opłat za gospodarowanie odpadami. „Samorząd nie ma na to żadnego wpływu”

W związku z koniecznością podjęcia uchwały Rady Miasta Kutno ustalającej nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi kutnowski magistrat wyjaśnia, że podwyżka opłat z 9 na 14 PLN za odpady segregowane i z 15 do 20 PLN za niesegregowane wynika przede wszystkim ze zwiększenia opłat za korzystanie ze środowiska. Są one ustalane przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w formie Rozporządzenia Rady Ministrów, a samorząd miasta nie ma na nie żadnego wpływu.

- Reklama -

Opłaty te wzrosły w ciągu ostatnich 3 lat siedmiokrotnie: z 24,15 PLN w 2016 r. do 170 PLN za tonę w 2019 r. W ostatnich latach odpady, które trafiają na składowisko z terenu Kutna i tam są składowane to w zależności od roku 7 200 do 9 500 ton. Za te odpady są ponoszone opłaty, o których mowa wyżej. Reszta odpadów – te które są zbierane selektywnie, są zagospodarowywane. Stanowią one około 40% odpadów komunalnych. Są one przekazywane do dalszego przetworzenia. Są to głównie: szkło, tworzywa sztuczne, gruz budowlany, trawa z trawników, liście i makulatura. Jednak ich przetworzenie również wymaga nakładów. Jest to związane z transportem, przetworzeniem i ewentualną sprzedażą tych materiałów. Całość tych kosztów składa się sumarycznie na opłatę ponoszoną przez mieszkańców. Aby te opłaty nie rosły radykalnie musimy zwiększać selektywną zbiórkę odpadów, a jak najmniej produkować odpadów zmieszanych.

- Reklama -

Samorząd miejski uważa jednak, żeby powstrzymać radykalny wzrost opłat za odpady dla mieszkańców, Rząd RP powinien utrzymać na stosunkowo niskim poziomie, a najlepiej obniżyć dziś obowiązujące stawki za korzystanie ze środowiska. Wtedy istniałaby możliwość niepodnoszenia, albo wręcz obniżenia opłat dla mieszkańców.

UM Kutno

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: