Policja ostrzega przed oszustami. Mają nowe metody

Oszuści nie próżnują i nie śpią, co rusz wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Niedawno pojawiły się nowe oszustwa, związane z platformą OLX oraz oszustwa w których sprawcy podszywają się pod InPost. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Internet niewątpliwie pełni dużą rolę w życiu każdego z nas. Nie zapominajmy, że w wirtualnym świecie są również oszuści, którzy bez skrupułów wykorzystają każdą okazję, aby nas okraść. Oszuści udają policjantów, pracowników różnych instytucji oraz wnuczków. Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia dostępu do naszego konta w banku, podszywają się również pod firmę InPost. Wysyłają SMS-y, w których umieszczają informację, że przesyłka, którą rzekomo zamawialiśmy, jest już w paczkomacie. W wiadomości pojawia się informacja o konieczności zainstalowania za pośrednictwem przesłanego linku aplikacji InPost do otrzymania kodu odbioru paczki. Po kliknięciu linku zostaniemy przekierowani na stronę, która w wiarygodny sposób imituje sklep Google Play, a w rzeczywistości padamy ofiarą oszustów. Nigdy nie instalujmy aplikacji z nieznanych źródeł. Bezpiecznie można ściągnąć aplikacje tylko za pośrednictwem sklepu Google Play bezpośrednio z telefonu (nie za pośrednictwem przesyłanych linków przez inne osoby).

- R E K L A M A -

Kolejna metoda oszustów związana jest z platformą OLX. W tym przypadku ofiarami są najczęściej sprzedawcy. Początek jest standardowy – ofiara otrzymuje za pośrednictwem różnych komunikatorów wiadomość od osoby, która rzekomo jest zainteresowana zakupem obiektu jednego z faktycznie zamieszczonych ogłoszeń. Oszuści wysyłają link do fałszywego systemu płatności. Ofiara jest nakłaniana do podania na niej danych swojej karty płatniczej w celu otrzymania pieniędzy za sprzedawany przedmiot. Jeśli przez nieuwagę podamy dane karty płatniczej na sfałszowanej witrynie, możemy mieć problemy. Pamiętaj aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot wytarczy podać tylko numer konta. Oszuści przerabiają całe strony na swoich domenach w ten sposób pokrzywdzony myśli, że dokonuje płatności na stronie OLX, a w rzeczywistości działają na stornie sprawcy.

Jak się ustrzec przed oszustami?

- R E K L A M A -

Tego typu cyberprzestępstwa nazywają się phishingiem. Jest jedną z najczęstszych metod oszustw internetowych, stosowanych do wyłudzenia haseł, loginów i poufnych informacji. Dlatego jeśli mamy jakieś wątpliwości dotyczące prawdziwości otrzymanej wiadomości, lepiej skontaktować się z infolinią firmy, która rzekomo wysłała nam wiadomość. Naszą uwagę powinny zwrócić również przekręcone litery, dodatkowe kropki, błędy, czy brak polskich znaków. Przypominamy wszystkim użytkownikom urządzeń z dostępem do Internetu, aby pilnowali swoich haseł dostępowych. Pamiętajmy, żeby weryfikować kto i co do nas pisze. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty. Pamiętajmy, aby nigdy nie otwierać linków od obcych i ignorować takie sms’y.  Za każdym razem należy wylogować się z aplikacji po zakończeniu jej użytkowania.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: