Wiadomości KutnoKutnoPolska firma będzie produkować szczepionkę przeciw COVID-19? Jej współzałożycielem jest firma z Kutna

Polska firma będzie produkować szczepionkę przeciw COVID-19? Jej współzałożycielem jest firma z Kutna

Mabion S.A. poinformowało w środę, że jako pierwsza polska firma rozpocznie produkcję przeciw COVID-19. Jak się okazuje, jednym z założycieli firmy jest kutnowski Polfarmex S.A.

Mabion S.A. poinformowało w środę, że jako pierwsza polska firma rozpocznie produkcję szczepionki przeciw COVID-19. Jak się okazuje, jednym z założycieli firmy jest kutnowska firma.

W środę ogólnopolskie media obiegła informacja, że polska firma biotechnologiczna Mabion ma włączyć się w produkcję szczepionki przeciwko COVID-19 Novavax. Jak się okazuje, współzałożycielem Mabion’u jest Polfarmex S.A. z Kutna.

- Reklama -

Mabion S.A. jest pierwszą polską firmą biotechnologiczną i jedyną w kraju, która posiada w dorobku innowacje. Została utworzona w marcu 2007 roku przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków stosowanych w terapiach specjalistycznych, w tym onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, który jest krajowym liderem na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy działające na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

- Reklama -

W tej chwili Polfarmex S.A. z 1 437 983 jest trzecim największym akcjonariuszem Mabion.

Jak informuje rmf24.pl, umowa między Novavax i firmą Mabion to porozumienie ramowe. Oznacza to, że dokument nie jest na razie wiążący. W myśl umowy do Polski ma trafić technologia, a w tutejszych zakładach miałaby potem powstawać substancja czynna preparatu.

- Reklama -

Finansowe wsparcie dla uruchomienia produkcji ma zapewnić Polski Fundusz Rozwoju, który obiecał Mabionowi 40 mln złotych. „Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja zwiększa pewność dostaw szczepionek do Polski firmy Novavax w tym roku i w ten sposób będzie też zwiększała bezpieczeństwo całego programu szczepień – powiedział szef Polskiego Funduszu Rozwoju cytowany przez RMF24.pl

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: