Polska firma będzie produkować szczepionkę przeciw COVID-19? Jej współzałożycielem jest firma z Kutna

Mabion S.A. poinformowało w środę, że jako pierwsza polska firma rozpocznie produkcję przeciw COVID-19. Jak się okazuje, jednym z założycieli firmy jest kutnowski Polfarmex S.A.

Mabion S.A. poinformowało w środę, że jako pierwsza polska firma rozpocznie produkcję szczepionki przeciw COVID-19. Jak się okazuje, jednym z założycieli firmy jest kutnowska firma.

W środę ogólnopolskie media obiegła informacja, że polska firma biotechnologiczna Mabion ma włączyć się w produkcję szczepionki przeciwko COVID-19 Novavax. Jak się okazuje, współzałożycielem Mabion’u jest Polfarmex S.A. z Kutna.

- R E K L A M A -

Mabion S.A. jest pierwszą polską firmą biotechnologiczną i jedyną w kraju, która posiada w dorobku innowacje. Została utworzona w marcu 2007 roku przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków stosowanych w terapiach specjalistycznych, w tym onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, który jest krajowym liderem na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy działające na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

W tej chwili Polfarmex S.A. z 1 437 983 jest trzecim największym akcjonariuszem Mabion.

- R E K L A M A -

Jak informuje rmf24.pl, umowa między Novavax i firmą Mabion to porozumienie ramowe. Oznacza to, że dokument nie jest na razie wiążący. W myśl umowy do Polski ma trafić technologia, a w tutejszych zakładach miałaby potem powstawać substancja czynna preparatu.

Finansowe wsparcie dla uruchomienia produkcji ma zapewnić Polski Fundusz Rozwoju, który obiecał Mabionowi 40 mln złotych. „Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja zwiększa pewność dostaw szczepionek do Polski firmy Novavax w tym roku i w ten sposób będzie też zwiększała bezpieczeństwo całego programu szczepień – powiedział szef Polskiego Funduszu Rozwoju cytowany przez RMF24.pl

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: