reklama
reklama

Ponad 135 mln złotych nadpłat. Zobacz, czy ZUS zwróci Ci pieniądze

Na 105 tys. kontach płatników składek w województwie łódzkim widnieją nadpłaty na kwotę 135 mln zł. Te pieniądze można zaliczyć na poczet bieżących lub przyszłych składek albo odebrać. Warto więc upewnić się jakie jest saldo na koncie w ZUS, nawet wtedy gdy działalność została już zamknięta, bo na 16 tys. nieaktywnych kontach płatników składek w województwie łódzkim, znajduje się 5,25 mln zł nadpłat. Na wystąpienie z wnioskiem o zwrot mamy 5 lat. Warto pilnować terminu, żeby się nie przedawnił.

- R E K L A M A -

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej, lub niż wynika z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości – jeśli takowe istnieją. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

– Obecnie na kontach blisko 1,4 mln aktywnych płatników znajduje się ponad 2,5 mld zł nadpłat. W województwie łódzkim mamy 89 tys. aktywnych kont płatników składek i na nich -129,5 mln zł nadpłat. Ci, którzy je posiadają mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o kwotę widniejącą na koncie jako nadpłata. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności – mówi Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

- R E K L A M A -

Nadpłaty widnieją również na kontach 250 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (nieaktywni od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat to ponad 111 mln zł. W województwie łódzkim mamy ponad 16 tys. nieaktywnych kont płatników składek, na których figuruje 5,25 mln zł nadpłaty. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności z jakim saldem w ZUS zakończył działalność, może odwiedzić placówkę Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych i tam sprawdzić czy ma nadpłatę.

Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Z wnioskiem o zwrot nie warto zwlekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia i może przepaść – zauważa Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: