reklama

Ponad 23 mln złotych rządowego wsparcia dla gmin popegeerowskich. Będą ważne inwestycje (ZDJĘCIA)

Ponad 23 mln złotych trafią do gmin z powiatu kutnowskiego w ramach rządowego wsparcia dla terenów popegeerowskich. Z tej okazji w Starostwie Powiatowym w Kutnie odbyła się dziś konferencja prasowa.

- R E K L A M A -

Z dziennikarzami spotkali się Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Senator Przemysław Błaszczyk, Posłanka Joanna Lichocka, Poseł Marek Matuszewski, Poseł Piotr Polak oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski. Obecni byli także przedstawiciele gmin, które otrzymają rządowe wsparcie m.in. Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny czy Wójt Gminy Krzyżanów Tomasz Jakubowski.

Do gmin popegeerowskich z powiatu kutnowskiego w tym rozdaniu z Polskiego Ładu trafi ponad 23 mln złotych. Pełna lista znajduje się pod artykułem.

- R E K L A M A -

– Są to bardzo dobre informacje dla powiatu kutnowskiego. Chciałbym podziękować wszystkim parlamentarzystom za tak aktywne działanie na rzecz naszego regionu. Według różnych informacji jesteśmy liderem jeśli chodzi o pozyskane środki, więc naprawdę z całego serca dziękuję za tak ogromne wsparcie – mówił Starosta Kutnowski Daniel Kowalik.

– Prawo i Sprawiedliwość i obóz Zjednoczonej Prawicy od początku swoich rządów stawiają na rozwój zrównoważony naszego kraju. Mówiliśmy od początku, że nie może być tak, że rozwijają się wielkie metropolie i tam idą pieniądze, a Polska lokalna i mniejsze miejscowości są zaniedbane i zapomniane przez Warszawę. My postawiliśmy na coś zupełnie odwrotnego. Polska regionalna i lokalna ma się rozwijać, standard życia ludzi w Kutnie ma nie odbiegać od standardu życia w wielkich miastach. I staramy się przez te ostatnie cztery lata, a tak naprawdę przez osiem lat, wypełniać program i to zobowiązanie wobec Polaków – mówiła posłanka Joanna Lichocka.

- R E K L A M A -

– Przez dziesiątki lat, po transformacji w 90 roku, te miejscowości, gdzie funkcjonowały PGR-y, zostały pozostawione same sobie. Pozostawieni zostali także ludzie z dużymi problemami. Samorządy przez lata musiały same sobie z tym radzić, dlatego też teraz taki program Zjednoczonej Prawicy, aby te samorządy wesprzeć. Tu na północy województwa łódzkiego takich gospodarstw było bardzo dużo i tych potrzeb teraz jest tu najwięcej. Zmieniliśmy podejście i filozofię, wspieramy małe gminy. To właśnie tam gros środków płynie, żeby wyrównać szanse. Spotykamy się tu bardzo często, żeby przekazywać Wam dobre informacje na temat dofinansowań i możliwości kolejny inwestycji – mówił z kolei senator Przemysław Błaszczyk.

– Za czasów Platformy i PSL gminy nie miały środków, nie rozwijały się tak. Mówiły, że pieniędzy nie ma i nie będzie. Tych inwestycji było mało. Gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, to wszystkie siły były skierowane na to, aby zlikwidować wszelkie nadużycia i mafie, które wysysały pieniądze i dlatego ich nie było. Rozpoczęło się dobre gospodarowanie i pieniędzy było coraz więcej, a konsekwencją tego są kolejne edycje Polskiego Ładu m.in. dla gmin, gdzie były PGR-y – mówił poseł Marek Matuszewski.

– Polska i Polacy dzisiaj nie potrzebują pustych obietnic i fałszywych deklaracji czy politycznych oszustów. Polska i Polacy potrzebują spokoju, rozwoju i konkretów. I my dzisiaj przyjechaliśmy do Państwa z konkretami. Spotykamy się tutaj bardzo często i te dobre informacje nas wszystkich cieszą. Bardzo dobrze, że w budżecie państwa na ten rok udało się znaleźć pieniądze, żęby takie programy były realizowane. Mogę z całą odpowiedzialnością zapewnić, że budżecie na 2024, który jest przygotowany, rząd Mateusza Morawieckiego zaplanował dobre rozwiązania finansowe pod kątem wspierania samorządów na lata następne. Polska musi się rozwijać, szczególnie ta Polska lokalna. Mieszkańcy muszą żyć na miarę XXI wieku – mówił poseł Piotr Polak.

Głos zabrał także Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Rady Sejmiku Województwa Łódzkiego, który dziękował parlamentarzystom za wsparcie dla regionu i podkreślał, że samorządy mogą liczyć także na wsparcie od władz wojewódzkich.

– Wielkie podziękowania dla premiera Mateusza Morawieckiego i całej Zjednoczonej Prawicy. Kiedyś nie było takich środków dla samorządów, a teraz mamy wsparcie z różnych źródeł i możemy realizować ważne dla mieszkańców inwestycje – komentuje Tomasz Szczęsny, Wójt Gminy Łanięta.

Dofinansowanie otrzymają:

Gmina Strzelce
Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Wola Raciborowska – 2 000 000 zł

Gmina Łanięta
Rozbudowa budynków pod adresami Łanięta 16 i Juków 2B – 2 000 000 zł

Powiat Kutnowski
Modernizacja drogi powiatowej 2123E – 4 988 000 zł

Gmina Krośniewice
Przebudowa i rozbudowa Miejskiego Przedszkola w Krośniewicach wraz z adaptacją pomieszczeń na żłobek przy ul. Mickiewicza 2 – 4 900 000 zł

Gmina Krzyżanów
Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie – 1 960 000 zł

Gmina Bedlno
Modernizacja kompleksu oświatowo–sportowego w Szewcach Nadolnych gmina Bedlno – 3 520 000 zł

Gmina Nowe Ostrowy
Poprawa infrastruktury drogowej na terenach związanych z byłym PGR em Ostrowy poprzez przebudowę drogi powiatowej nr 2183E – 2 000 000 zł

Gmina Kutno
Przebudowa drogi gminnej nr 102227E i wewnętrznej (dz. ew. nr 52) w miejscowości Sieraków gm. Kutno – 1 960 000 zł
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: