PanoramaKutna.plPolitykaPoseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak z medalem ormiańskiego parlamentu

Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak z medalem ormiańskiego parlamentu

O współpracy gospodarczej, politycznej i kulturalnej, a także o wspólnej przeszłości i wartościach łączących Polskę i Armenię wicemarszałek Michał Seweryński rozmawiał z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Armenii Eduardem Sharmazanovem. Delegacja Armenii przybyła do Warszawy na Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu uczestniczyli także senator Jan Żaryn i przewodniczący Grupy Parlamentarnej Polsko-Armeńskiej poseł Tadeusz Woźniak.

-

Wicemarszałek Michał Seweryński powiedział, że Republika Armenii to dla Polski ważny partner w regionie Kaukazu Południowego, z którym mamy wielowiekowe kontakty. „Polska utrzymuje przyjazne relacje z Armenią. Łączy nas wielowiekowa historia obu narodów i przyjaźń, która trwa od 650 lat, kiedy to na ziemiach polskich osiedlili się Ormianie” – stwierdził. Dodał, że Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem przyjaznych relacji, które chcemy pogłębiać we wszystkich dziedzinach. Zdaniem wicemarszałka Senatu istnieje wciąż duży, nie w pełni wykorzystany potencjał w naszej współpracy, chociażby w sferze wymiany gospodarczej i wzajemnych inwestycji, a także wymiany turystycznej.

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Armenii podziękował za, to, że Ormianie znaleźli schronienie i drugą ojczyznę w Polsce. Podkreślił, że historia Armenii i Polski to nic innego jak walka o niepodległość. Jego zdaniem przyszłość trzeba budować na bazie wartości chrześcijańskich. Powiedział, że obecnie Armenia przy wsparciu UE próbuje wprowadzać i rozwijać demokrację. Dodał, że jego kraj podpisał umowę o współpracy z UE. Podziękował za jednogłośne ratyfikowanie tej umowy przez polski parlament. Poinformował, że Armenia w sposób pokojowy chce rozstrzygnąć kwestie sporne w Górskim Karabachu.

-

Wicemarszałek Michał Seweryński podkreślił, że Polska wie, ile kosztuje wolność, i opowiada się za pokojowym rozstrzyganiem konfliktów. Dodał, że ta sprawa nie jest tylko lokalnym konfliktem, ma bowiem wpływ na cały region.

-

Senator Jan Żaryn zaznaczył, że oba państwa zostały ciężko doświadczone w XX w. przez 2 totalitaryzmy – niemiecki i radziecki i do dzisiaj odczuwają tego skutki. Według niego zadaniem obu państw jest uwrażliwienie świata na te problemy. Senator Jan Żaryn dodał, że dzięki doświadczeniom historycznym i w duchu wspólnych wartości Polska i Armenia mogą mieć udział w porządkowaniu współczesności.

Poseł Tadeusz Woźniak zwrócił uwagę, że oba kraje mają zbieżne poglądy na wiele kwestii. Dodał, że Polska gotowa jest wesprzeć Armenię w kwestiach przebudowy samorządu. Przypomniał, że w minionym roku z jego inicjatywy Sejm i Senat podjęły uchwałę upamiętniającą 650-lecie przyznania pierwszego przywileju Ormianom w Polsce.

Pod koniec spotkania wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego odznaczył honorowymi medalami ormiańskiego parlamentu senatora Jana Żaryna i posła Tadeusza Woźniaka. Warto dodać, że poseł Tadeusz Woźniak jest przewodniczącym Grupy Parlamentarnej Polsko-Armeńskiej.

▪ artykuł sponsorowany

-

Nie przegap: