reklama

Posłanka Matysiak mówi o „tykającej bombie ekologicznej”. Interweniuje w WIOŚ i u starosty

Posłanka Paulina Matysiak po raz kolejny interweniuje w sprawie składowiska odpadów niebezpiecznych w Łaniętach. Kilka dni temu doszło tam do wielkiego pożaru.

- R E K L A M A -

W minioną sobotę w Łaniętach doszło do pożaru, z którym walczyli strażacy z powiatu kutnowskiego, a także specjalistyczne grupy z woj. łódzkiego i mazowieckiego. Więcej o pożarze w Łaniętach pisaliśmy TUTAJ.

Teraz w sprawie interweniuje posłanka Paulina Matysiak, która skierowała pisma do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.

- R E K L A M A -

— Problematyczne składowisko niebezpiecznych odpadów w Łaniętach od wielu lat stanowi poważne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia okolicznych mieszkańców. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dużym pożarem na tym terenie. W sprawie usunięcia tych odpadów ponownie zwrócili się do mnie zaniepokojeni obywatele, którzy obawiają się o swoje życie i już odczuwają negatywne skutki bliskiego sąsiedztwa tej „tykającej bomby ekologicznej — mówi posłanka Paulina Matysiak.

Parlamentarzystka w tej sprawie interweniowała w czerwcu 2020 roku u starosty kutnowskiego, na którym jak mówi, spoczywa odpowiedzialność za usunięcie i gospodarowanie niebezpiecznymi odpadami na tym terenie. W maju 2020 roku Wojewódzki Inspektorat Środowiska zwrócił się do władz powiatu z prośbą o jak najszybsze podjęcie stosownych działań.

Wielki pożar na składowisku niebezpiecznych odpadów. Trwa akcja służb ratunkowych [ZDJĘCIA]
- R E K L A M A -

— Od powyższej korespondencji minęły niemalże trzy lata, a sytuacja w Łaniętach wcale nie uległa poprawie, o czym świadczy nie tylko pożar, z którym dzielnie walczyli strażacy, ale także dolegliwości, z którymi mierzą się na co dzień okoliczni mieszkańcy. Opowiedzieli mi o uciążliwym zapachu oraz poważnych problemach zdrowotnych, przez które nie mogą normalnie funkcjonować — mówi posłanka.

Jak zauważa Paulina Matysiak, szkodliwe odpady i beczki z chemikaliami nadal nie są skutecznie zabezpieczone, co powoduje, że przedostają się do środowiska.

— Bezczynność władz powiatu, na których spoczywa teraz obowiązek usunięcia składowiska, słusznie bulwersuje mieszkańców. Dlatego kieruję niniejszą interwencję poselską do kierownictwa delegatury WIOŚ właściwiej dla powiatu kutnowskiego, aby dowiedzieć się, jak w tej chwili przedstawia się sytuacja oraz w jakim stopniu składowane w Łaniętach odpady stanowią zagrożenie dla środowiska oraz życia i zdrowia okolicznych mieszkańców — czytamy w dokumencie adresowanym do WIOŚ.

Parlamentarzystka podobne pismo skierowała do Daniela Kowalika, starosty kutnowskiego. Z dokumentami można zapoznać się poniżej.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: