reklama
reklama

Powiat kutnowski pomaga Ukrainie

Odkąd 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska przekroczyły granicę i zaatakowały Ukrainę, jej mieszkańcy żyją w ciągłym strachu. W obliczu działań wojennych bezbronni ludzie ukrywają się przed pociskami i rakietami w schronach, piwnicach, w metrze. Z dnia na dzień sytuacja staje się coraz gorsza i bardziej groźna, giną setki cywilów. Na miejscu niezbędna jest natychmiastowa pomoc humanitarna. Wielu Ukraińców wybrało ucieczkę do Polski, są to głównie kobiety i dzieci. Na ich twarzach maluje się zmęczenie, cierpienie i strach. W całym kraju, również i w regionie łódzkim organizowane są zbiórki i akcje, które mają pomóc naszym sąsiadom.

Mieszkańcy powiatu kutnowskiego, a wśród nich beneficjenci Funduszy Europejskich, pomagają zarówno tym Ukraińcom, którzy zostali w swym państwie, jak i tym, którzy zdecydowali przedostać się do Polski. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ściśle współpracuje z rządem Polski i Wojewodą Łódzkim, koordynuje akcje oraz przygotowuje miejsca tymczasowego pobytu dla uchodźców oraz punkty, w których można przekazywać i przechowywać dary od mieszkańców województwa. Aby uchodźcy mogli bezpiecznie i bez problemów poruszać się po naszym kraju, beneficjent FE – Łódzka Kolej Aglomeracyjna zabezpieczyła bezpłatne przejazdy.

- R E K L A M A -

Machina pomocy

Koordynacją gminnych działań pomocy dla uchodźców zajmuje się Starosta powiatu kutnowskiego. W ramach jego działań na terenie powiatu kutnowskiego powstało 11 gminnych magazynów do których spływa pomoc rzeczowa dla mieszkańców Ukrainy znajdujących się na terenie powiatu.

Powstała także baza miejsc noclegowych oraz zbiórek darów. Osoby, które chcą pomóc, znają język ukraiński, dysponują samochodem lub miejscami w domu i mogą przyjąć pod swój dach uciekających przed wojną, mogą zgłaszać się pod numer telefonu: (24) 253 11 39 oraz (24) 253 12 42 czynny całą dobę. Z urzędem miasta mogą kontaktować się też rodziny, które przyjęły uchodźców i potrzebują wsparcia, ale i obywatele Ukrainy, którzy chcą uzyskać pomoc i informacje. Uruchomiono również punkt zbiórki darów dla potrzebujących w magazynie Banku Żywności przy ul. Bema 3. W zakresie społecznego wsparcia obywateli narodowości ukraińskiej aktywne działania podejmuje Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. W Centrum Wsparcia i Integracji Cudzoziemców w Kutnie tworzy bazę wolontariuszy i firm chcących pomóc obywatelom Ukrainy. Spółka organizuje również kursy nauki języka polskiego dla cudzoziemców.

- R E K L A M A -

Mobilizacja mieszkańców powiatu kutnowskiego

Poza działaniami samorządowymi, pojawia się wiele indywidualnych inicjatyw. Mieszkańcy powiatu prowadzą zbiórki darów, m.in. żywności, odzieży, leków, koców, środków higienicznych i zawożą je na granicę. Stamtąd zabierają ludzi, którzy są rozlokowywani w domach rodzin deklarujących chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Pomagają też przedsiębiorcy i instytucje edukacyjne. Wśród nich są ci, którzy skorzystali ze wsparcia Funduszy Europejskich, a teraz sami pomagają potrzebującym. To kutnowskie szkoły. Dobro powraca.

Dodatkowo dzięki prężnej współpracy z samorządami powiatu, organizacjami non profit oraz podmiotami prywatnymi udało się utworzyć już ponad 250 miejsc zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Ponadto, Powiat zaopatruje gminy i miasta w sprzęt kwatermistrzowski w postaci łózek, materacy, czy kocy. Materiały te są niezbędne do zapewnienia przybyłym komfortowego odpoczynku. Nieprzerwanie prowadzone są również zbiórki żywnościowe, mogące wspomóc Ukraińców w zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Oprócz tego Zarząd Powiatu Kutnowskiego na czele ze Starostą Kutnowski Danielem Kowalikiem prowadzi dyżury 24 godzinne mające na celu relokację uchodźców wojennych, którzy przekroczyli granice Polski po 24 lutego.

- R E K L A M A -

Jeśli chcesz przekazać środki pomocowe zgłoś się odpowiednio do Urzędów Miasta/Gmin według miejsca zamieszkania od godziny 8:00 do godziny 15:00 pod adresami:

Starostwo Powiatowe w Kutnie
ul. Szpitalna 7
99-300 Kutno

Urząd Miasta Kutno
Pl. Marsz. J. Piłsudskiego 18
99-300 Kutno

Urząd Gminy Bedlno
Bedlno 24
99-311 Bedlno,

Urząd Gminy w Dąbrowicach
ul. Nowy Rynek 17
99-352 Dąbrowice

Urząd Gminy Kutno
ul. Wincentego Witosa 1,
99-300 Kutno

Urząd Miejski w Krośniewicach
ul. Poznańska 5
99-340 Krośniewice

Urząd Gminy Krzyżanów
Krzyżanów 10
99-314 Krzyżanów

Urząd Gminy Łanięta
Łanięta 16
99-306 Łanięta

Urząd Gminy Oporów
Oporów 25
99-322 Oporów

Urząd Gminy Nowe Ostrowy
Nowe Ostrowy 80
99-350 Ostrowy

Urząd Gminy Strzelce
ul. Leśna 1
99 – 307 Strzelce

Urząd Gminy w Żychlinie
ul. Barlickiego 15
99-320 Żychlin

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: