Powiat Kutnowski upamiętnił 160. rocznicę Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

Powiat Kutnowski upamiętnił 160. rocznicę Powstania Styczniowego. W Kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Głogowcu odbyła się Msza Święta w intencji poległych w Powstaniu Styczniowym.

- R E K L A M A -

Obecni byli m.in.: Przemysław Błaszczyk Senator RP, Tadeusz Woźniak Poseł na Sejm RP, Daniel Kowalik – Starosta Kutnowski, Wicestarosta Magdalena Krupińska–Kotulska, Jolanta Pietrusiak Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Marek Kubasiński Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Marek Ciąpała Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Zdzisław Góreczny Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Marek Drabik Radny Rady Powiatu Kutnowskiego oraz Ryszard Olesiński Radny Rady Powiatu Kutnowskiego. Obecny był także Tomasz Szczęsny Wójt Gminy Łanięta oraz delegacje szkół dla których organem prowadzącym jest Powiat Kutnowski z Pocztami Sztandarowymi.

W Poczcie Sztandarowym Powiatu Kutnowskiego byli: Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Marek Kubasiński Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego oraz Zdzisław Góreczny Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego. Był również poczet sztandarowy NSZZ „Solidarność” oraz szkół: ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie, II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie oraz ZS nr 1 im. St. Staszica w Kutnie.

- R E K L A M A -

– Sto sześćdziesiąt lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Już na zawsze pozostanie ono świadectwem wolności, pomimo klęski. Powstanie Styczniowe było ogromnym impulsem dla Polaków by walczyć i wolności i zbudować wolną i niepodległą Polskę. To bardzo ważne, by upamiętniać te datę – mówił Daniel Kowalik Starosta Kutnowski.

– Obchody rozpoczęliśmy dziś Mszą Świętą w Głogowcu i koncertem pieśni patriotycznych przygotowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie, Zespół Szkół nr 3 im Władysława Grabskiego w Kutnie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie. W planach mamy także konkursy wiedzy o Powstaniu Styczniowym dla szkół średnich i podstawowych, konkurs fotograficzny, prelekcje, wycieczkę po Powiecie w miejsca związane z Powstaniem Styczniowym. W Żychlinie zorganizowane są także zawody strzeleckie. Program jest bardzo bogaty i zapraszam serdecznie do uczczenia rocznicy razem z nami. Konkurs fotograficzny zachęca do poznania miejsc, w sposób artystyczny, związanych z Powstaniem Styczniowym w Powiecie Kutnowskim – mówi Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.

- R E K L A M A -

– Zdecydowaliśmy się na obchody właśnie Powstania Styczniowego bowiem było to jedno z największych Powstań i miało charakter specyficzny, rozpoczęło się politycznie. Do konkursu z wiedzy o Powstaniu Styczniowym dla szkół podstawowych wybraliśmy te szkoły, które noszą imię nawiązujące do Powstania bądź są najmniejsze w gminie. Konkursy poprzedzi prelekcja w dniu 16 lutego. Konkursy zorganizowane z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego dotyczą wydarzeń na terenie Powiatu Kutnowskiego. Wycieczka jest ogólnodostępna, niebawem zostaną podane szczegóły zapisów. Wycieczka jest bezpłatna, po terenie Powiatu Kutnowskiego do miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym. W programie wycieczki będzie także mini turniej strzelecki z pistoletów pneumatycznych oraz ognisko. Zapraszam serdecznie – dodaje Marek Drabik Radny Rady Powiatu Kutnowskiego.

Po zakończeniu koncertu Daniel Kowalik Starosta Kutnowski, Magdalena Krupińska–Kotulska Wicestarosta oraz Marek Ciąpała Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego wręczyli młodzieży oraz opiekunom upominki w podziękowaniu za piękny, patriotyczny koncert.

Ogromne podziękowania dla występującej młodzieży oraz dla osób, które włączyły się w pomoc w przygotowaniu występów, m.in.: Malgorzaty Musiałowskiej, Joanny Domagały, Agnieszki Fuz, Jacka Gałki oraz Katarzyny Karolak–Rojewskiej.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz zawieszenie kokardy powstańczej w miejscu upamiętniającym poległych w Powstaniu Styczniowym.

(Starostwo Powiatowe w Kutnie)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: