Wiadomości KutnoRegionPowiatowe obchody Święta Niepodległości. Odsłonięto pomnik w Pleckiej Dąbrowie (ZDJĘCIA)

Powiatowe obchody Święta Niepodległości. Odsłonięto pomnik w Pleckiej Dąbrowie (ZDJĘCIA)

W Pleckiej Dąbrowie odbyły się Powiatowo-Gminne obchody Święta Niepodległości 11 listopada, połączone z odsłonięciem i poświęceniem Pomnika Żołnierzy Poległych w latach 1914-1921.

- Reklama -

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pod Wezwaniem Zwiastowania NMP w Pleckiej Dąbrowie. Po mszy odbył się występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Pleckiej Dąbrowie.

- Reklama -

Następnie odbył się uroczysty przemarsz z Kościoła pod pomnik. Tam nastąpiło uroczyste odsłonięcie go i złożenie kwiatów.

Kwiaty złożyli m.in Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Radny Rady Powiatu Kutnowskiego Marek Drabik razem z Wójt Gminy Dąbrowice Dorota Dąbrowska oraz Wójt Gminy Bedlno Józef Ignaczewski.

- Reklama -

W poczcie sztandarowym powiatu kutnowskiego byli członkowie Zarządu Powiatu Kutnowskiego Tomasz Walczewski i Marek Kubasiński ora radna Rady Powiatu Kutnowskiego Elżbieta Milczarska. Na uroczystości obecny również był między innymi Ryszard Olesiński, radny Rady Powiatu Kutnowskiego.

Uroczystość uświetniły dodatkowo poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Bedlno oraz kadeci z Liceum Mundurowego w Kutnie im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty. Odczytano również Apel Pamięci Poległych.

—Szanowni Państwo, 11 listopada jest dla każdego obywatela Polski dniem wyjątkowym. W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Poprzez dzisiejszą uroczystość wyrażamy swoją pamięć i szacunek wobec tych, którzy poświęcili swój los w walce o wolną Rzeczpospolitą. Naszą świętą powinnością jest zachować pamięć bohaterów dzięki których oddaniu możemy dziś żyć na ziemi ojców i bez obawy posługiwać się polską mową. Dzięki waleczności naszych przodków mamy dziś własne państwo, hymn, flagę, godło, urzędy, szkoły. Mamy własną kulturę i inne wartości narodowe. Pamiętajmy również o tych, którzy chcieli nam tą wolność odebrać! Nie wstydźmy się przypomnieć światu zbrodni narodów: niemieckiego i rosyjskiego wobec miłujących wolność Polaków. Niech świat pamięta o zesłaniach, germanizacji, rusyfikacji, mordach na Polskich obywatelach. Póki będziemy pamiętać, póty będziemy szczerze świętować 11 listopada — mówił Starosta Kutnowski Daniel Kowalik.

I dodawał: „Wiedzmy, że wywalczona w 1918 roku niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Jest wartością, którą jako społeczeństwo Polskie musimy strzec i pielęgnować! Niech te gorzkie doświadczenia z przeszłości sprawią, że będziemy gotowi na każdą ewentualność jaką może nam przynieść przyszłość. Drodzy mieszkańcy Powiatu Kutnowskiego! Pamiętajmy, że odrodzony 104 lata temu płomień wolności, to nie tylko wydarzenia historyczne, ale przede wszystkim nasze dzisiejsze działania i postawa. Czerpiąc z doświadczeń naszych dziadków i ojców pamiętajmy, że to nasze dzisiejsze życie ma wpływ na to, jak wyglądać będzie rzeczywistość i przyszłość naszej Ojczyzny. Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej będzie dla nas życiowym celem, a poprzez ciężką pracę dążmy do rozwoju i potęgi Naszej Kochanej Ojczyzny!”.

— Na uroczystości przybyło mnóstwo mieszkańców powiatu kutnowskiego, bardzo mnie to cieszy. Po uroczystościach ogromnym zainteresowaniem cieszyła się żołnierska grochówka — mówi Tomasz Walczewski, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.

Żołnierską grochówką przybyłych częstowali Tomasz Walczewski i Marek Kubasiński – członkowie Zarządu Powiatu Kutnowskiego oraz Elżbieta Milczarska, radna Rady Powiatu Kutnowskiego.

— Dziękuję wszystkim przybyłym na uroczystości, za tak dużą frekwencję w świętowaniu tak ważnego dnia — mówił Marek Drabik, radny Rady Powiatu Kutnowskiego.

(Źródło: Powiat Kutnowski)

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: