Powłoka ceramiczna lakieru

Zabezpieczenie lakieru stanowi ważny czynnik w kontekście dbania o pojazd. Chcąc zachować nieskazitelny wygląd, kierowcy stosują różnorodne metody, począwszy od delikatnej polerki, kończąc na woskach. Pośród wspomnianych alternatyw, tematem ciekawym uwagi jest powłoka ceramiczna. Sprawdźmy, jaki jest jej koszt, trwałość oraz jak możemy zaaplikować ją na nasz samochód.

- R E K L A M A -

Co to jest powłoka ceramiczna? 

Obecny lakier w samochodach nie jest już twardy, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Sytuacja ta ma związek z unijnymi przepisami, które weszły w życie 21 maja 2015 roku. Wraz z nimi, producenci lakierów nie mogą stosować w ich składzie substancji, takich jak ołów czy toulen. W związku z tym, obecna powłoka lakiernicza może być nieco mniej odporna m.in. na złe warunki atmosferyczne czy wszelkiego rodzaju zarysowania. Odpowiedzią na dodatkową ochronę samochodu jest w tym przypadku powłoka ceramiczna. To produkt, który został stworzony z wykorzystaniem kwarcu. Mówiąc ściślej, właściwości powłok ceramicznych wynikają w głównej mierze z jednego ze związków wchodzących w skład tego pierwiastka, a mianowicie krzemionki. Oczywiście, poza nią, powłoka ceramiczna zawiera również inne, bezpieczne dla lakieru substancje, które powodują m.in. jej rozpuszczenie. To właśnie dlatego występuje ona na rynku w formie płynnej. 

Powłoka ceramiczna lakieru jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od wosku pod kątem trwałości oraz zabezpieczenia antykorozyjnego. Ponadto, często pozwala „wyciągnąć” wygląd lakieru, jakiego nie jesteśmy w stanie uzyskać w przypadku konkurencyjnych produktów.

- R E K L A M A -

Dlaczego warto zdecydować się na aplikację powłoki ceramicznej?

Zastosowanie powłoki ceramicznej ma wiele zalet. Przede wszystkim należy wskazać na wspomnianą wcześniej ochronę lakieru. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nowym czy starym samochodem, taki zabieg stworzy dodatkową barierę i nada lakierowi nowy blask. Co więcej, powłoka ceramiczna wykazuje działanie hydrofobowe, dzięki czemu kropelki wody nie pozostają na aucie, a spływają z niego.

Dodatkowo, nałożony preparat przyczyni się do zmniejszonego przyciągania brudu oraz zapewni właściwości antykorozyjne. Powłoka ceramiczna dobrze chroni samochód przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak sól drogowa czy ptasie odchody. Dodatkowo, wyciąga głębię koloru z lakieru, przez co często mamy wrażenie tzw. lustra. 

- R E K L A M A -

Koszt i trwałość powłoki ceramicznej lakieru

Decydując się na aplikację powłoki ceramicznej, z pewnością chcielibyśmy się dowiedzieć nieco więcej o tym, ile kosztuje taki zabieg, kto go wykonuje oraz jaka jest trwałość opisywanego rozwiązania. Otóż najczęściej taką usługę możemy znaleźć w profesjonalnych firmach zajmujących się car detailingiem. Podczas wyboru konkretnego podmiotu warto zadbać o to, aby pracownicy mieli doświadczenie w tego typu rozwiązaniach. Odnosząc się do samego kosztu, ceny są różnorodne w zależności od wielu czynników. Wpływ na końcową kwotę ma model oraz wielkość samochodu, zastosowany preparat oraz inne ewentualne trudności. Niemniej jednak ceny zaczynają się od 700 zł, a kończą nawet na 4000 zł. 

Co do trwałości powłoki ceramicznej, to wiele uzależnione jest od zastosowanego preparatu. Z reguły okres ten jest nie krótszy niż rok, jednak w wielu przypadkach mówimy o kilku latach. Na rynku są dostępne również rozwiązania, na które producent udziela aż 9-letniej gwarancji. Jak widać, rozstrzał czasowy jest tu duży i po raz kolejny w tym przypadku znaczącą rolę gra również cena. 

Jak dbać o powłokę ceramiczną lakieru?

Jeśli zdecydowaliśmy się na aplikację powłoki ceramicznej, to na koniec, pozostając jeszcze nieco przy temacie trwałości, warto wymienić kilka wskazówek dotyczących tego, jak o nią dbać. Przede wszystkim, regularnie należy wykonywać czynności związane z tzw. „odetkaniem” powłoki, dzięki którym zachowamy hydrofobowe właściwości preparatu. Poza tym, warto regularnie myć samochód, nawet zimną wodą z sieci, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju kurzu czy drobinek brudu, które pogarszają wydajność powłoki.

Materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: