reklama
reklama

Poznaj fakty i mity na temat samochodowej instalacji gazowej

Ceny benzyny i ropy są dwa razy wyższe niż cena gazu. Dlatego tak wielu kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie, dzięki czemu może zmniejszyć koszty związane z tankowaniem paliwa. Przed założeniem instalacji gazowej każdy kierowca zbiera informacje na ten temat. Jednak czy wszystkie są prawdziwe? Obalamy mity związane z LPG.

Ceny paliw idą w górę, a dzięki instalacji gazowej można znacząco obniżyć koszty związane z tankowaniem samochodu. Podczas wyboru odpowiedniej instalacji warto zwrócić uwagę na odpowiednie elementy osprzętu instalacji co pozwoli osiągnąć lepsze osiągi auta. Wiele krążących informacji na temat instalacji gazowej jest nieprawdziwe. Warto sprawdzić, które z nich dotarły do Ciebie. 

- R E K L A M A -

Instalacja gazowa musi posiadać elementy wykonane z odpowiedniego materiału 

Mity o instalacji gazowej

Wśród informacji na temat instalacji gazowej istnieje wiele mitów, które nie zachęcają kierowców do założenia instalacji LPG. W naszym artykule znajdziesz informacje dotyczące gazu oraz mity, które obalamy. 

- R E K L A M A -

Ekologiczna jazda na gazie

Jazda samochodem z instalacją gazową przyczynia się do zmniejszenia wydzielania tlenków azotu o 35% i 40% mniej węglowodanów. Produkuje on aż połowę mniej tlenku węgla niż jazda samochodem z silnikiem benzynowym lub ON. W czasie wydzielania spalin do atmosfery przedostaje się znacznie mniej spalin niż podczas zwykłej jazdy. 

Samochody z gazem nie mogą wjeżdżać na parkingi podziemne

Na parkingu podziemnym sporadycznie zdarza się ograniczenie dostępu powietrza. Parkingi podziemne w większej części mają stały dostęp świeżego powietrza. Dzięki temu niepotrzebne gazy z samochodów bez problemu wylatują na zewnątrz. 

- R E K L A M A -

Zapach gazu z samochodu

Zapach gazu jest wyczuwalny przez każdego człowieka, który nie posiada zaburzeń węchu. Wraz z rozwojem techniki zaczęto produkować bardziej szczelne instalacje, które nie powodują ulatniania się gazu i przedostawania się go do kabiny samochodu. Szczególnie latem, gdy jazda z zamkniętymi oknami w pełnym słońcu staje się uciążliwa warto zadbać o filtr kabinowy, który nie przepuszcza żadnych zanieczyszczeń z otoczenia. Wtryskiwacze doprowadzają gaz do silnika, tak samo jak benzynę. Prawidłowo zamontowana instalacja gazowa zapobiega ulatnianiu się gazu, a na wtryskiwaczach nie pojawia się niespalony gaz. 

Tankowanie samochodu z instalacją gazową należy wykonywać z zachowaniem szczególnej ostrożności

LPG nie do każdego samochodu

Wielu producentów nowych samochodów odradza montaż instalacji gazowych w pojazdach, kierując się utratą gwarancji na cały pojazd. Jednak instalacja LPG pozwala na zwiększenie zysków związanych z eksploatacją samochodu i tankowaniem paliwa. Rozwijająca się technika pozwala na montaż instalacji gazowej, która nie uszkadza żadnych części systemu i elementów samochodu. 

Każdy warsztat jest dobry do instalacji gazu w samochodzie

Instalacja gazowa powinna być montowana tylko przez doświadczonych mechaników samochodowych w odpowiednio przystosowanym do tego warsztacie. Wiedza i doświadczenie fachowców sprawia, że instalacja jest zamontowana profesjonalnie i nie trzeba obawiać się żadnych uszkodzeń. Warto też pamiętać o regularnym przeglądzie, dzięki czemu można uniknąć wielu kosztownych napraw samochodu. Warsztat samochodowy Auto Gaz w Wirach koło Poznania zapewnia profesjonalną instalację gazową, a fachowcy chętnie udzielają porad dotyczących prawidłowej eksploatacji auta. 

Taniej nie znaczy lepiej

Wielu kierowców uważa, że tania instalacja gazowa będzie służyła tak samo dobrze jak ta z “wyższej półki”. Niestety to nieprawda. Elementy taniej instalacji szybciej ulegają zniszczeniu co może doprowadzić do uszkodzenia instalacji lub całego samochodu. Warto też nie kupować najdroższej instalacji jaką znajdziemy, gdyż będzie ona działała tak samo jak tańsza instalacja. Warto zadbać o jakość elementów instalacji i wybrać odpowiedni warsztat samochodowy do jej instalacji. 

Na każdej stacji taki sam gaz

Nieprawdą jest, że każda stacja benzynowa posiada taki sam gaz. Często paliwa różnią się od siebie ilością zanieczyszczeń oraz propanu i butanu. Ma to ogromny wpływ na jakość gazu, osiągi samochodu, a także trwałość instalacji gazowej. Jakość gazu ma także wpływ na spalanie paliwa podczas jazdy. 

Butla z gazem wybuchnie po wypadku lub kolizji

Wielu kierowców uważa, że butla do gazu umieszczona w bagażniku stwarza ogromne niebezpieczeństwo w przypadku kolizji lub wypadku drogowego. Prawdą jest, że ciśnienie w butli może wzrosnąć, lecz jest ona wyposażona w zawór, który bezpiecznie wypuszcza nadmiar gazu i zmniejsza ciśnienie wewnątrz. Butla gazowa w samochodzie zbudowana jest z materiałów trwalszych niż zbiorniki ON lub benzyny. 

Gaz niszczy olej silnikowy

Instalacja gazowa może zostać zanieczyszczona siarką, co wpływa na zakwaszenie oleju. Można tego uniknąć tankując gaz na renomowanych stacjach benzynowych. W czasie spalania gazu powstają cząsteczki stałe, które widać w oleju silnikowym. Jest ich znacznie mniej niż podczas użytkowania samochodów benzynowych lub Diesel. Podczas spalania gazu powstają minimalne ilości osadów, które wpływają na stan oleju silnikowego. 

Istnieje wiele mitów dotyczących instalacji gazowej. Część z informacji jest prawdziwa, jednak wiele z nich powstaje przez nieodpowiednie eksploatowanie samochodu z gazem. Nie ma obaw, że butla wybuchnie, a gaz będzie się ulatniał. Warto zainwestować w instalację gazową, gdyż jej koszt zwróci się podczas jazdy. 

Artykuł partnera
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: