Prezydent Burzyński: Niech majowa jutrzenka przyniesie nam wszystkim pokój i radość na lepsze dni

Prezydent Zbigniew Burzyński w trakcie dzisiejszych patriotycznych obchodów wygłosił przemówienie skierowane do licznie zgromadzonych w Parku Traugutta. Dziękował im za liczną obecność, a także przypomniał rys historyczny związany z 3 maja i podkreślał, jak ważne są wartości patriotyczne.

- R E K L A M A -

— Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych w Parku Traugutta, gdzie wspólnie możemy dzielić radość i dumę w to piękne polskie święto Konstytucji 3 maja. Święto narodowe, podczas którego oddajemy hołd i wielki szacunek naszym przodkom, twórcom swoistego testamentu patriotyzmu i troski o przyszłość ojczyzny. Od dwóch lat nasze patriotyczne świętowanie odbywa się w cieniu wydarzeń za wschodnią granicą. Ale to właśnie z tych powodów doceniamy jeszcze bardziej znaczenie i wymowę naszych świąt majowych, dnia flagi Rzeczypospolitej Polskiej i święta Konstytucji 3 Maja. Po 232 latach wciąż dają nam powody do patriotycznej radości i satysfakcji. Ale budzą też poczucie troski i odpowiedzialności za przyszłe losy ojczyzny — mówił do tłumnie zgromadzonych kutnian Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Jak dodawał, „mimo że Konstytucja 3 Maja nie przyniosła trwałych zmian, to stała się najważniejszym symbolem naszej niepodległości oraz troski o dobro wspólne”.

- R E K L A M A -

— Przez wieki łączyła Polaków we wspólnotę narodową. W trudnych momentach dziejowych, podczas zaborów, okupacji niemieckiej i w czasie PRL dawała siłę do walki o suwerenny byt ojczyzny. Dlatego jesteśmy tu, aby oddać hołd naszym przodkom, twórcom wiekopomnego dzieła i zamanifestować jedność naszej wspólnoty. Dziś po upływie ponad dwóch wieków jeszcze pełniej doceniamy dziedzictwo duchowe Konstytucji 3 Maja. Przywiązanie do wolności, symboli narodowych, poczucie odpowiedzialności za społeczeństwo. Niech wartości towarzyszące twórcom Konstytucji 3 Maja będą obecne w sercach każdego z nas. Brońmy je i starannie pielęgnujmy. Żyjemy w wolnym i suwerennym państwie, które dzięki obecności takich organizacji jak NATO czy Unia Europejska, możemy cieszyć się wsparciem ze strony społeczności międzynarodowej — mówił włodarz Miasta Róż.

Prezydent Burzyński przypominał również, że „jako społeczeństwo mamy też swoje obowiązki względem ojczyzny.”

- R E K L A M A -

— To odpowiedzialne i aktywne uczestnictwo w życiu publicznym. To najkrócej, poszanowanie i wierność naszym symbolom narodowym, to licznie powiewająca nasza biało-czerwona. Niech ten czas będzie radosnym świętowaniem naszej wspólnoty i solidarnym współdziałaniem na rzecz Polski — dodawał Z. Burzyński.

Prezydent dziękował wszystkim, który uczestniczyli w przygotowaniach kutnowskich uroczystości majowych. Szczególne podziękowania złożył przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i nauczycielom za przygotowanie pokazu tańców narodowych. Dziękował też rodzicom za wsparcie tej inicjatywy. Serdeczne podziękowania złożył również licznym społecznikom, działaczom obywatelskim, którzy zorganizowali kutnowski piknik organizacji pozarządowych.

— Dziękuję państwu, mieszkańcom Kutna i ziemi kutnowskiej przybyłym na nasze wspólne narodowe świętowanie. Mam nadzieję, że zaproponowana zmiana w dotychczasowej formule obchodów spotka się z państwa akceptacją i będzie dobrą okazją do wspólnego świętowania w kolejnych latach. Niech majowa jutrzenka przyniesie nam wszystkim pokój, radość na lepsze dni. Witaj maj, 3 maja! — mówił Zbigniew Burzyński.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: