reklama

Prezydent Burzyński z absolutorium. Radni Prawa i Sprawiedliwość zagłosowali na „nie”

- reklama -

Radni miejscy udzielili absolutorium prezydentowi Kutna Zbigniewowi Burzyńskiemu. Nie obyło się bez długiej dyskusji dotyczącej inwestycji i zadłużenia miasta, a także… awarii kamer transmitujących obrady w internecie. Radni Prawa i Sprawiedliwości w sprawie absolutorium zagłosowali na „nie”.

- reklama -

Tradycyjnie już od wielu lat pod koniec czerwca spotykamy się, aby ocenić dokonania samorządu. I zawsze nasuwa się pytanie, jaki to był rok. I muszę powiedzieć, że 2019 to był wyjątkowo trudny i nieprzewidywalny rok. Trzeba było podejmować odważne i trudne decyzje – mówił do radnych prezydent Zbigniew Burzyński.

Jak powiedział włodarz Miasta Róż, na „trudność” ostatnich miesięcy wpływ miały między innymi galopujące ceny w budownictwie, zmniejszenie dochodów miasta z tytułu regulacji podatków, niedoszacowanie subwencji oświatowej czy nieprzewidziane zdarzenia w trakcie dużych inwestycji.

- reklama -

Prezydent skomentował też problemy przy realizacji największych inwestycji m.in. przebudowie centrum Kutna czy Pałacu Saskiego. O tym będziemy szerzej informować w osobnych artykułach.

Chciałbym podziękować radnym za pracę, za akceptację decyzji, dziękuję pracownikom jednostek i moim zastępcom, którzy kierowali samorządem, pod moją długą nieobecność – mówił na zakończenie swojego przemówienia prezydent Burzyński i stwierdził, że ten rok też będzie „nie za ciekawy”.

- reklama -

Przy punktach dot. wotum zaufania, a także rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz udzielenia absolutorium prezydentowi nie brakowało dyskusji. Głos zabrali m.in. radni PiS-u, którzy wyrazili swoje obiekcje, co do budżetu Kutna i wzrastającego zadłużenia (ok. 14 mln za rok 2019). Apelowano też, aby nie realizować kilku dużych inwestycji jednocześnie, tylko „zrobić jedną, a porządnie”. Przywoływane było także utracenie dotacji na Pałac Saski.

Włodarze miasta odnieśli się do poruszonych spraw, tłumacząc konieczność zaciągnięcia kredytów na dokończenie dużych inwestycji, a także mówili o tym, że rząd powinien zrekompensować samorządom ubytki w budżecie w związku z niską subwencją w wydatkach oświatowych czy zmianami podatków.

Po długiej dyskusji pomiędzy radnymi Prawa i Sprawiedliwości a prezydenckim trio Burzyński-Boczkaja-Wdowiak, zarządzono… przerwę związaną z awarią systemu, dzięki któremu internauci mogą oglądać transmisję na żywo z obrad.

Po wznowieniu obrad Ewa Rzymkowska z klubu radnych PiS, a także Joanna Podemska z klubu radnych Porozumienie dla Kutna przeczytały oświadczenia. Następnie głosami 12 „za” i 7 „przeciw” udzielono absolutorium włodarzowi Miasta Róż.

– Dziękuję Państwu za udzielenie absolutorium. Dziękuję zarówno za głosy „za” jak „przeciw”. Dziękuję za pracę w 2019 roku. Mamy połowę następnego, który też nie jest najlżejszy – powiedział prezydent Zbigniew Burzyński.

Oglądaj transmisję na żywo z obrad:

- reklama -Przeczytaj także:

reklama

Ostatnio dodane: