Prezydent Burzyński: Życzę powodów do dumy z tego, że jesteśmy Polakami!

- poniżej dalsza część artykułu -

Dziś podczas uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości przemówienie wygłosił prezydent Zbigniew Burzyński. Nawiązywał do wydarzeń sprzed 103 lat, ale także apelował do polityków i zwracał się do mieszkańców.

- poniżej dalsza część artykułu -

Przed chwilą śpiewaliśmy „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Te słowa Mazurka Dąbrowskiego w 1918 roku zabrzmiały szczególnie radośnie. Po ponad 100 latach w niewoli Polska była nie tylko w sercach Polaków, ale również pojawiła się na mapie świata. Ponownie mogliśmy cieszyć się własnym domem, Rzeczpospolitą, językiem ojczystym i symbolami narodowymi. Dlatego dziś 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości oddajemy hołd naszym przodkom, którzy walczyli i pracowali na rzecz niepodległości – mówił prezydent Zbigniew Burzyński.

Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński w otoczeniu członków ZPiTZK w trakcie przemowy.
- poniżej dalsza część artykułu -

Prezydent Kutna wspominał polskich bohaterów i podkreślał, że niepodległości została kupiona wielkim wysiłkiem, pracą i krwią.

Potrafili przezwyciężyć wzajemną nieufność, a czasem nawet wrogość. Wszystkich jednoczyła idea Rzeczypospolitej. Aż nie sposób dodać jakże nam to współcześni potrzebne. Listopad 1918 roku przyniósł upragnioną niepodległość także mieszkańcom Kutna. Piłsudczycy przejęli gmachy użyteczności publicznej oraz opanowali dworzec kolejowy. Powołano tymczasową radę powiatową na czele z Antonim Troczewskim. Mianowano burmistrza Kutna Tomasza Klepę. Mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w walkach o granice państwa. W tym miejscu przywołujemy m.in. Wojciecha Rychtelskiego i tych wszystkich, którzy spoczywają w mogiłach żołnierskich na kutnowskim cmentarzu – wspominał bohaterów.

- poniżej dalsza część artykułu -

Prezydent Burzyński nawiązywał do obecnej sytuacji w kraju i apelował do polityków.

Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu. Również symbolem jedności i współdziałania całego narodu. Wolność wywalczona w 1918 roku, ponownie odzyskana w 1989 roku jest wielką wartością, która podobnie jak demokracja wymaga zwłaszcza od polityków odpowiedzialności, współpracy ponad podziałami, troski o wspólne dobro, o Rzeczpospolitą. Można, a nawet trzeba mieć odmienne poglądy, ale nie można prowadzić nieustających wojen parlamentarnych czy medialnych – mówił Z. Burzyński.

Pamiętajmy, że jako społeczeństwo też mamy swoje obowiązki względem ojczyzny. To odpowiedzialne i aktywne uczestnictwo w życiu publicznym. To również poszanowanie i wierność konstytucji oraz codzienny patriotyzm w pracy. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę nam wszystkim mądrego korzystania z wolności i demokracji oraz elementarnego porozumienia w działaniu dla dobra Rzeczypospolitej. Życzę powodów do dumy z tego, że jesteśmy Polakami – kierował słowa do mieszkańców Kutna.

GALERIA Z OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W KUTNIE 2021:
reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama