Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński podsumowuje rok 2020

- poniżej dalsza część artykułu -

Styczeń do najlepszy miesiąc na podsumowania. Oto, jak rok 2020 komentuje Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

- poniżej dalsza część artykułu -

● Rok 2020 na długo jeszcze pozostanie w naszej pamięci. Jaki to był czas dla Kutna?

O roku 2020 jak najszybciej chcielibyśmy pewnie zapomnieć. Wszystko ze względu na pandemię, która pokrzyżowała wiele planów zarówno pojedynczych osób i firm jak i instytucji kulturalnych czy samorządów. Mimo wszystko jednak w Kutnie w tych mijających 12 miesiącach udało się wykonać sporo rzeczy.

● A jak Kutno radziło sobie z pandemią?

Od początku epidemii, czyli od marca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej działa na rzecz osób dotkniętych problemem COVID–19. Został powołany specjalny Zespół Kryzysowy, który koordynował działania we współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. Chodziło o zabezpieczenie w niezbędne produkty żywnościowe, wykup lekarstw i dostarczanie ich do seniorów czy osób na kwarantannie. To także dostarczanie ciepłego posiłku przez Centrum Seniora, organizowanie teleporad medycznych i organizowanie odbioru odpadów od rodzin w izolacji.

- poniżej dalsza część artykułu -

● W centrum obserwujemy dwie duże inwestycje, które powoli dobiegają końca. To one zdominowały miniony rok?

Tak, to prawda. Te dwa duże zadania realizujemy od 2019 roku. Chodzi oczywiście o budowę kompleksu muzealnego wraz z „Rewaloryzacją Pałacu Saskiego” i „Rewitalizację najstarszej, historycznej części miasta, czyli zagospodarowanie Placu Wolności i Rynku Zduńskiego”. Niestety pandemia nie oszczędziła nas również na tym polu, dlatego obie inwestycje zostaną dokończone dopiero w 2021 roku.

● Nie brakowało też inwestycji związanych z drogami w naszym mieście.

W 2020 roku na drogi zostały przeznaczone miliony złotych. W sumie zakończyliśmy modernizację siedmiu ulic. Zrealizowaliśmy budowę ulic: Ptasiej i Sowiej wraz z kanalizacją deszczową za ponad 870 tysięcy złotych. Zakończyliśmy też rozpoczętą w 2019 roku przebudowę ciągu ulic: Jagiełły, Batorego i Chrobrego. Koszt tej inwestycji to prawie 1 milion 900 tysięcy złotych. Ponadto zrealizowaliśmy pierwszy etap budowy ulicy Paderewskiego wraz z infrastrukturą, co kosztowało prawie 1 milion 800 tysięcy złotych, a także wybudowaliśmy również ulicę Stalową za nieco ponad 1 milion 300 tysięcy złotych.
Rozpoczęliśmy też przebudowę ulicy Chopina, która według planu ma zakończyć się w marcu 2021 roku. Przeznaczyliśmy na nią w tym roku ponad 1 milion 100 tysięcy złotych z prawie 2 milionów, które pochłonie ta inwestycja.

- poniżej dalsza część artykułu -

Łącznie na infrastrukturę drogową przeznaczyliśmy prawie 8 milionów złotych. Część z tych pieniędzy pozyskana została z Funduszu Dróg Samorządowych.

Dodatkowo w tym roku została wykonana, długo wyczekiwana przez mieszkańców, kanalizacja deszczowa w ciągu Alei ZHP. Inwestycja, dzięki której woda nie powinna zbierać się już w pobliżu bloków mieszkalnych i nie zalewać piwnic mieszkańców. Jej koszt to ponad 780 tysięcy złotych.

● Niestety przez sytuację pandemiczną nie odbyła się kolejna edycja sztandarowego projektu, czyli Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mimo to jednak nie próżnowaliście.

Tak, mimo pandemii udało się oddać do użytku cztery zadania z Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego za kwotę prawie 400 tysięcy złotych. Chodzi o projekty: „Plac Zabaw Przy Wiadukcie”, „Nasza Wenecja remont placu zabaw przy ul. Krasińskiego 7 i 1 Maja 17”, „Wyspy Karaibskie – sensoryczny plac zabaw” i „Nasze boisko osiedlowe przy ulicy Wybickiego”.

● W Kutnie sporo działo się także na rynku nieruchomości i powstaje sporo nowych mieszkań.

Generalnie mijający rok stanął pod znakiem inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy rozpoczęli budowę kilku nowych osiedli, w których docelowo może powstać nawet ponad 600 mieszkań. Najwięcej na osiedlu „Nowy Łąkoszyn” realizowanym przez Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Pionier”.  Dodatkowo m.in. ponad 100 mieszkań na dwóch osiedlach: „Lawenda” i „Dzika Róża” przy ulicy Oporowskiej.

Natomiast w zeszłym roku miasto zakończyło przebudowę budynku przy ulicy Majdany 1, która rozpoczęła się w 2019 roku. Łącznie inwestycja kosztowała prawie 2 miliony 700 tysięcy złotych, ale w 2020 roku wydaliśmy na nią niespełna 1 milion 900 tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że inwestycja została wsparta pieniędzmi unijnymi. Dzięki temu uzyskaliśmy 22 mieszkania wspomagane do realizacji zadań z zakresu polityki społecznej. Będziemy mogli w ten sposób pomóc 32 osobom. Budynek zaczęto zasiedlać w październiku 2020 r.

● Mimo pandemii, Kutno wciąż jest w czołówce wielu gospodarczych rankingów. Pojawiają się też nowe inwestycje.

Cieszyć może fakt, że mimo wszystko ten rok nie był aż taki zły dla gospodarki w Kutnie. Bezrobocie w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło nieznacznie. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy, w listopadzie bez pracy pozostawało 1268 osób. W listopadzie 2019 roku bez pracy były 1184 osoby, czyli o 84 osoby mniej.

Mimo wszystko, Kutno pozostaje liderem w województwie łódzkim jeśli chodzi o liczbę osób pracujących w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób.  Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, po wiosennym spadku, znów wzrosła liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Kutnie. Na koniec listopada było to 4356 podmiotów, to o 50 więcej w porównaniu z najgorszym pod tym względem miesiącem, czyli w kwietniem, w którym zanotowano 4306 podmiotów.

Firmy nadal chętnie inwestują w Kutnie. Warto wspomnieć, że 480 milionów złotych na rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego przeznacza firma Kellogg’s. Dodatkowo powstaje nowe centrum handlowe S1 oraz market budowlany Leroy Merlin.

● Jakie działania dotyczące polityki społecznej udało się podjąć w mijających miesiącach?

W 2020 roku mimo pandemii udało się przeprowadzić procedurę wyborów do nowo powstałej Rady Seniorów. Rada liczy 10 członków i jest organem doradczym oraz inicjatywnym prezydenta Kutna. Ze względu na obostrzenia epidemiczne Rada swoją działalność rozpocznie w 2021 roku.
W grudniu wraz z Powiatem Kutnowskim założyliśmy Samorządową Spółdzielnię Socjalną. Spółdzielnia zajmować się będzie utrzymaniem porządku na zrewitalizowanym obszarze miasta (Plac Wolności, Rynek Zduński, teren przed Urzędem Stanu Cywilnego) i prowadzić parking na Placu Wolności.

● Pandemia najmocniej odcisnęła chyba swoje piętno na kulturze – mocno ograniczono działalność wielu instytucji, w 2020 roku skromnie obchodziliśmy też np. Święto Róży.

Tak, pandemia najbardziej odcisnęła swoje piętno na wydarzeniach kulturalnych organizowanych w mieście. Z powodu obostrzeń wiele imprez musiało się przenieść do Internetu. Kutnowski Dom Kultury zorganizował on-line między innymi „Domówkę z Bareją” czy Wigilię Miejską.  KDK ruszył również z nową formułą programów internetowych. Kutnowski Dom Kultury zaistniał też w serwisie TikTok. Udało się, w bardzo ograniczonym stopniu, zorganizować Piknik wśród Róż oraz 46. Święto Róży, na którym mieszkańcy mogli podziwiać Ogólnopolską Wystawę Róż.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna pozyskała środki finansowe na polskie tłumaczenie powieści Szaloma Asza „Szlojme Bogacz”. Książnica zrealizowała również projekt Czytanie na Ekranie z Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą korzystać z blisko 60 tysięcy ebooków z platformy Legimi. Biblioteka wprowadziła również innowacje w postaci internetowego rezerwowania i zamawiania książek oraz zapisów on-line.

Muzeum Regionalne w Kutnie ten rok może z kolei zapisać do udanych. Placówka otrzymała bowiem dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na różnego rodzaju projekty. Dzięki jednemu z nich Muzeum mogło zaprojektować i zbudować swój nowy portal internetowy. W ramach projektu „Mistrz Tradycji” młodzi wychowankowie Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego „Tęcza” zapoznali się z profesją rzeźbiarza Antoniego Kamińskiego.
Warto podkreślić też, że Muzeum Regionalne w Kutnie po raz dziewiąty zorganizowało Spotkania z Historią, podczas których mieszkańcy mogli wziąć udział w różnego rodzaju grach miejskich, questach, debacie oksfordzkiej, larpie i spotkaniach z historykami. Tegoroczna edycja wydarzenia była ściśle powiązana z rocznicą 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

● Jakich inwestycji i przedsięwzięć w 2021 mogą spodziewać się mieszkańcy Kutna?

Budżet miasta na 2021 rok zakłada dochody i wydatki na tym samym poziomie, nieco ponad 235 milionów złotych. Na wydatki inwestycyjne przeznaczonych będzie ponad 16 milionów złotych.
Wśród głównych priorytetów inwestycyjnych Kutna na 2021 rok można wymienić dokończenie rewitalizacji najstarszej, historycznej części Kutna oraz rewaloryzacji zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie, zakup urządzeń oświetlenia ulicznego, budownictwo mieszkaniowe oraz budowa i modernizacja dróg, parkingów, chodników w tym m.in. Morcinka, Wybickiego, przebudowa przejazdu pod wiaduktem ul. Warszawskie Przedmieście, Skłodowskiej-Curie, Intermodalna-sięgacz, Zimowa, Jesienna.

To na pewno będzie ciężki rok i będzie to ciężki czas. Tym bardziej potrzebna jest współpraca wszystkich radnych. Miasto jest jedno i potrzeby są wspólne i jeśli dołożymy sił i starań, to mam nadzieję, że damy radę przetrwać ten okres.

Dziękuję wszystkim pracownikom Urzędu Miasta oraz członkom Rady Miasta i wszystkim tym, którzy zaangażowani byli w proces tworzenia i uchwalenia budżetu na 2021 rok. •Przeczytaj także:


reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama

reklama
open