Problemy z potencją – jak o tym rozmawiać?

Potencja oznacza zdolność do reakcji seksualnych. Zalicza się do nich pobudzenie i podniecenie. Oznacza to, że mężczyzna jest w stanie osiągnąć pełny wzwód konieczny do odbycia stosunku seksualnego. Problemy z potencją mogą negatywnie wpływać na satysfakcję ze zbliżeń seksualnych, doprowadzić do kompleksów, a nawet do rozbicia związku. Dlatego warto o tym rozmawiać i szukać rozwiązania. Jak to robić?

- R E K L A M A -

Jak rozmawiać o problemach z potencją?

W związku ważną rolę odgrywa dobra komunikacja. Warto mówić o tym, co lubimy, a co nas denerwuje. To bardzo istotne w seksie – dzięki temu lepiej się poznajemy i wiemy, jak zapewnić sobie satysfakcjonujące doznania. Jakość zbliżeń ma duży wpływ na relacje między partnerami. Nie we wszystkich związkach wygląda to tak, jak oczekują partnerzy.

Tutaj należy wspomnieć o impotencji, która oznacza, że mężczyzna nie może utrzymać wzwodu mimo stymulacji seksualnej i odczuwania podniecenia. Nie chodzi wyłącznie o całkowity braku wzwodu – problem może polegać na braku pełnej erekcji lub niemożności jej utrzymania. Jeśli taka sytuacja przydarzy się nam raz, to jeszcze nie oznacza, że zmagamy się z impotencją. Brak erekcji może wynikać nawet z nadmiernej ilości stresu. Kiedy problem utrzymuje się lub wraca regularnie, to oznacza, że trzeba reagować. Nie warto udawać, że nic się nie dzieje ani wstydzić się rozmowy z partnerką. Nie należy tego ukrywać. Jeśli mężczyzna unika zbliżeń, to partnerka może obawiać się zdrady.

- R E K L A M A -

Satysfakcjonujące zbliżenia seksualne są ważne dla związku i kobieta powinna wiedzieć o problemie. Mężczyźni obawiają się o tym mówić, a tym bardziej korzystać z konsultacji lekarskiej. Partnerka może nakłonić mężczyznę do rozmowy ze specjalistą.

Więcej na ten temat można przeczytać na blogu: https://actigraforte.pl/blog

- R E K L A M A -

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z potencją?

Warto wiedzieć, kiedy może dochodzić do problemów z potencją. Do przyczyn należą:

  • Starzenie się – wraz z postępującym wiekiem mogą się pojawić problemy z erekcją. Przeważnie dotykają panów po 50. roku życia. Natomiast z różnych innych przyczyn ten sam problem mają dużo młodsze osoby.
  • Problemy psychologiczne – depresja, przewlekły stres, zmęczenie obowiązkami, nerwica, traumatyczne wydarzenia seksualne w przeszłości. Często są one źródłem problemów u młodych mężczyzn.
  • Styl życia – nadużywanie alkoholu i papierosów, brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta.
  • Przyjmowane leki – problemy ze wzwodem mogą być efektem ubocznym przyjmowania m.in. środków psychotropowych.
  • Choroby – układu sercowo-naczyniowego, endokrynologiczne, neurologiczne.

Więcej na temat przyczyn problemów z potencją można przeczytać tutaj: https://actigraforte.pl/blog-najczestsze-powody-zaburzenia-erekcji/. Jak sobie poradzić z problemem? Nie ma uniwersalnego rozwiązania ze względu na różne przyczyny. W wielu przypadkach wystarczy zmiana stylu życia lub skorzystanie z leków na erekcję, dostępnych bez recepty. 

Jeśli to nie pomaga, to warto zapisać się na wizytę do internisty, seksuologa lub psychologa. Dzięki rozmawianiu o problemie z partnerką możemy szybciej znaleźć rozwiązanie. Nie ma się czego wstydzić – z tym kłopotem zmaga się wielu panów. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej nieprawidłowe reakcje w tym zakresie występują nawet u 1,7 mln mężczyzn w Polsce.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: