Próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów! Ważny komunikat policji

Policjanci ostrzegają przed oszustami , którzy działają pod tzw „legendą”. We wtorek 26 stycznia 2021 roku odnotowaliśmy dwie próby wyłudzenia pieniędzy od seniorów, którzy wykazali się czujnością i nie dali się okraść.

Policjanci ostrzegają przed oszustami , którzy działają pod tzw „legendą”. We wtorek 26 stycznia 2021 roku odnotowaliśmy dwie próby wyłudzenia pieniędzy od seniorów, którzy wykazali się czujnością i nie dali się okraść. Niestety jedna osoba straciła kilka tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

- R E K L A M A -

Musimy pamiętać, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Ich opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują bywają bardzo różne. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi.

Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego policjanta, pracownika banku, kuriera, wnuczka. Bądźmy czujni i ostrożni ! Ich celem są oszczędności osób starszych, które próbują pozyskać pod przykrywką różnych historii. Bardzo często dzięki świadomości seniorów, oszuści sami kończą rozmowę telefoniczną, nie osiągając zamierzonego celu. Niestety w jednym z przypadków w dniu wczorajszym senior przekazał oszustom swoje pieniądze.

- R E K L A M A -

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

- R E K L A M A -

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy też uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne, czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed fałszywym wnuczkiem, policjantem, czy hydraulikiem i utratą zbieranych latami oszczędności.

Źródło: KPP Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: