reklama
reklama

Producent elektroniki – jak wybrać firmę gwarantującą najwyższą jakość?

W kontraktowej produkcji elektroniki bardzo duże znaczenie mają dwie kwestie – terminowość, która często wymaga umiejętnego dogrywania dostaw podzespołów i przeprowadzania kolejnych etapów montażu, a także najwyższa jakość zgodna z obowiązującymi normami. Kiedy można powiedzieć, że dostawca elektroniki rzeczywiście świadczy usługi wysokiej jakości?

- R E K L A M A -

Produkcja kontraktowa elektroniki wymaga od firmy, która się tym zajmuje, precyzji, rzetelności, zaangażowania i dbałości o każdy szczegół. Aby płytki drukowane były wykonane bez zarzutu, a jednocześnie dostarczone do klienta w terminie określonym w umowie, należy umiejętnie wdrażać procedury organizacyjne i dostosowywać je do aktualnych potrzeb oraz polegać wyłącznie na sprawdzonych dostawcach. Jakiekolwiek opóźnienia lub błędy w produkcji prowadzą bowiem do podniesienia kosztów operacyjnych i mogą realnie wpływać na biznes firmy zlecającej produkcję płytek PCB.

Certyfikaty jakości

Które certyfikaty świadczą o tym, że producent elektroniki może gwarantować najwyższą jakość swoich produktów? Podstawą jest system zarządzania jakością oparty na wymaganiach norm ISO 9001:2015 oraz PN-EN ISO 9001. System ten odnosi się do wszystkich etapów produkcji – obejmuje zarówno międzyoperacyjne działania kontrolne, jak i kontrole końcowe w każdym z działów produkcyjnych.

- R E K L A M A -

Normy w produkcji elektroniki

Do tego, że produkcja elektroniki powinna spełniać określone normy, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Płytki PCB muszą być wytwarzane zgodnie z wymaganiami PPC-A-600, które określają dopuszczalność obwodów drukowanych. Oprócz tego montaż podzespołów przeprowadza się, przestrzegając wymagań IPC-A-610 uwzględniających z kolei dopuszczalność zespołów elektronicznych.

Jeżeli chodzi o czystość płytek PCB i płytek po montażu, obecność ewentualnych zanieczyszczeń sprawdzana jest według IPC-TM-650, czyli metody analizy jonowej. Całość produkcji odbywa się w strefie chronionej przed ładunkami elektrostatycznymi zgodniej z wymaganiami IEC 61340 określającymi postępowanie z urządzeniami czułymi na wyładowania elektrostatyczne.

- R E K L A M A -

Szukasz firmy produkującej najwyższej jakości płytki PCB? Polski producent elektroniki spełniający wszystkie obowiązujące normy to m.in. https://printor.pl

Shot of an Electronics Factory Workers Assembling Circuit Boards by Hand While it Stands on the Assembly Line. High Tech Factory Facility.

Sposoby kontroli jakości

Przy ocenie elektroniki niezbędne są kontrole jakości, które pozwalają potwierdzić zgodność produktu ze specyfikacją. Przeprowadza się je kilkukrotnie w trakcie całego procesu produkcji. Najlepsi producenci elektroniki wykonują m.in. kontrolę elektryczną w celu oceny ciągłości połączeń, występowania zwarć i jakości metalizacji, testy flying proble umożliwiające pełne sprawdzenie poprawności wykonania płytek drukowanych, automatyczną inspekcję optyczną (AOI) pod kątem weryfikacji poprawności montażu – liczby i rodzaju elementów oraz połączeń lutowanych, a także In Circuit Test (ICT) – kontrolę połączeń i prawidłowości wykonania układu. To jednak nie wszystko. Ocenę działania gotowych produktów przeprowadza się po testach funkcjonalnych, zaś wspomnianą już obecność zanieczyszczeń na płytkach PCB lub zmontowanych panelach weryfikuje się podczas badania czystości jonowej.

Dopiero tak przetestowane płytki PCB trafiają do klienta. Wszystko po to, żeby do minimum zredukować ryzyko wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości. Kiedy zatem można powiedzieć, że producent rzeczywiście gwarantuje najwyższą jakość? Gdy przestrzega wszelkich wspomnianych norm i jednocześnie dba o dokładne testowanie.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: