Wiadomości KutnoKutnoPrzed nami konferencja Fundacji „Pro Aperte”

Przed nami konferencja Fundacji „Pro Aperte”

Już 6 października w Centrum Konferencyjnym Hotel Magnolia w Kutnie odbędzie się konferencja organizowana przez Fundację „Pro Aperte”, pn. „Wyślij moje słowo w świat – moc samorzecznictwa”.

- Reklama -

Tytuł konferencji to słowa wypowiedziane przez prekursora idei Klubów Świadomej Młodzieży Janka Gawrońskiego, który będzie również jednym z prelegentów na tym wydarzeniu. Janek aktywnie działa jako samorzecznik. Dociera ze swoim przekazem do coraz większego grona odbiorców. Jego poczynania są aktywnie wspierane przez środowisko samorzeczników oraz macierzystą Fundację Autism Team.

- Reklama -

Konferencję obejmie Honorowym Patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Rzecznik aktywnie wspiera działania samorzeczników. Na jednym ze spotkań z samorzecznikami w spektrum autyzmu, poparł postulat przedstawiony przez Janka Gawrońskiego na temat zmiany systemu ocen z zachowania osób w spektrum i z neurotrudnościami. 

Jak mówi prezes Fundacji „Pro Aperte”, „Konferencja podsumowująca projekt Aktywnych Obywateli – Fundusz Krajowy jest ważnym głosem samorzeczników o samorzecznictwie. Nic bez nich o nich.” Projekt realizowany przez Fundację „Pro Aperte”, miał na celu rozszerzanie ruchu samorzecznictwa osób w spektrum autyzmu w regionie łódzkim. Dzięki projektowi, Fundacja rozwija świadomość na temat spektrum autyzmu wśród społeczności lokalnej. Projekt był realizowany w trzech obszarach: „Dzieci w wieku 4-12 lat. Praca u podstaw”, “Młodzież w wieku 12-19 lat. Klub Świadomej Młodzieży” oraz „Rodzice. Zwiększanie świadomości.”. Fundacja “Pro Aperte” nie kończy działalności związanej z samorzecznictwem. Organizacja ma już w planach kolejne wydarzenia związane z tym tematem.

- Reklama -

W programie odbędą się także wystąpienia członków kutnowskiego Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji „Pro Aperte”. To jeden z trzech takich klubów w Polsce.

Krzysztof Tokarski jako jeden z zaproszonych prelegentów, opowie o swoich doświadczeniach z perspektywy samorzecznika i terapeuty. Wystąpienie Moniki Dąbrowskiej będzie traktowało o kobiecym autyzmie. Prelegentka przedstawi swój punkt widzenia również jako samorzeczniczka.

Konferencję uświetni występ muzyczny Nikoli Strębskiej i Borysa Chmielewskiego – członka Klubu Świadomej Młodzieży z Łodzi. Oboje zaśpiewają podczas wydarzenia.

Idea samorzecznictwa w Polsce zrzesza coraz większą liczbę osób. Kluby Świadomej Młodzieży kształtują nowych samorzeczników. Tam młodzi uczą się relacji i jak radzić sobie w nie zawsze przyjaznym dla nich świecie. Spotkania w Klubach to okazja do zawierania nowych znajomości i możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami. Dzięki nim, samorzecznicy wspierają się wzajemnie i wiedzą, że mogą zawsze liczyć na pomoc. Samorzecznik to osoba, która występuje w imieniu swoim i grupy, z którą się identyfikuje. Mówi o jej potrzebach, problemach, doświadczeniach. Celem takich działań jest niwelowanie barier, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

Organizatorzy wydarzenia prócz dużej dawki wiedzy, zapewniają także klimat przyjazny sensorycznie.

Zapisy na stronie internetowej Fundacji „Pro Aperte”, w zakładce Konferencja – formularz uczestnictwa (link) https://www.proaperte.pl/konferencja-formularz-uczestnictwa/

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

#AktywniObywatele

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: