Przegląd klimatyzacji domowej – kiedy warto wykonać?

Nowoczesne klimatyzatory to ciche urządzenia, które faktycznie spełniają wymogi swojej nazwy- tylko chłodzą i ogrzewają powietrze, ale stale dbają o jego jakość. Jednym słowem- tworzą dobry klimat w domu. Aby spełniały swoje zadanie, muszą być wydajne i bezpieczne dla domowników. Wymagają, aby o nie odpowiednio zadbać i systematycznie dokonywać czyszczenia klimatyzacji domowej. Przegląd klimatyzacji to podstawa w dbaniu o jej sprawność techniczną, a co za tym idzie o bezpieczeństwo użytkowania.

- R E K L A M A -

Klimatyzacja – niemal bezobsługowe urządzenie

Prawidłowo podłączona, nowoczesna klimatyzacja to urządzenie niemal bezobsługowe, której pozytywne działanie użytkownik odczuwa codziennie. Chłodzenie powietrza w klimatyzatorze wiąże się powstawaniem wilgoci, której nadmiar może być niekorzystny dla budynku i mieszkańców. Urządzenie wyposażone jest w filtry, ale jednak powietrze przemieszczające się przez wymienniki ciepła ma w swoim składzie kurz oraz zarodniki grzybów i bakterie, które mogą się one osadzać na powierzchni łopatek wentylatora i wymienników. Dlatego tak ważny jest regularny przegląd klimatyzacji domowej i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z urządzenia.

Cel przeglądu klimatyzacji

Klimatyzacja, jak każde urządzenie działające w specyficznych warunkach jest narażona na awarie. Przeglądy klimatyzacji domowej mają na celi minimalizowanie ryzyka awarii. Przyjmuje się, że klimatyzacja zamontowana w domu lub mieszkaniu powinna być sprawdzana dwa razy w roku – na jesieni i po sezonie zimowym. Brakuje jasnych wytycznych w kwestii częstotliwości przeglądu klimatyzacji domowej, więc najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie się do wymogów użytkowania, jakie ustalił producent urządzenia.

- R E K L A M A -

Czynniki warunkujące częstotliwość przeglądów klimatyzatora

Okres użytkowania klimatyzatora między jednym przeglądem a drugim zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju klimatyzatora, od rodzaju instalacji, od podatności klimatyzatora na zanieczyszczenia, od przepływu powietrza, od czasu pracy w ciągu roku. Przegląd i czyszczenie są absolutnie konieczne, jeżeli z urządzenia wydobywa się dziwny zapach.

Przebieg przeglądu

Przegląd klimatyzacji domowej polega na wykonaniu kilku czynności: sprawdzenie ogólnej sprawności urządzenia, kontrolę szczelności, kontrolę ilości czynnika chłodniczego, czyszczenie filtrów lub ich wymiana. Podczas przeglądu klimatyzacji domowej wykonuje się także czyszczenie parownika, skraplacza oraz odpływu. W razie potrzeby wymieniane są części zużyte zanieczyszczonych w takim stopniu, że oczyszczenie nie ma sensu.

- R E K L A M A -

Tylko regularnie serwisowana klimatyzacja daje gwarancję zdrowego powietrza i bezpiecznego użytkowania. W filtrach klimatyzacji gromadzą się różne niekorzystne bakterie i grzyby, które doprowadzają do problemów z układem oddechowym. W trosce o zdrowie swoje i najbliższych niezbędne jest wykonywanie regularnego przeglądu klimatyzacji domowej, a w razie potrzeby jej czyszczenie i wymiana zniszczonych części.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: