Przygotowania do budowy domu — co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Im staranniej przygotujemy się do przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu, tym większa szansa na to, że przebiegnie ona bez przykrych niespodzianek. Zanim rozpocznie się budowę warto zadbać o kilka kwestii, które zdecydowanie ułatwią późniejsze prace.

- R E K L A M A -

Dojazd

Aspekt dojazdu do działki, na której ma trwać budowa, często w ogóle pomijany jest podczas przygotowań do tego przedsięwzięcia. Tymczasem jeśli działka nie ma dostępu do drogi publicznej, nie otrzymamy pozwolenia na budowę! Jeśli jesteśmy przed zakupem ziemi bez dostępu do drogi publicznej, warto sprawdzić w urzędzie gminy, czy budowa takiej drogi jest planowana. Nie bez znaczenia jest też stan dojazdu. Zła jakość nie tylko będzie uprzykrzała późniejsze funkcjonowanie, ale może utrudnić samą budowę. Przykładowo, dostarczany na budowę kontener na odpady czy auto z materiałami budowlanymi musi bezpiecznie dojechać na miejsce, a nierówna, grząska droga może sprawić, że zadanie to będzie wymagało dużo więcej wysiłku pod względem logistycznym.

Ekipa budowlana

To, jak zostaną wykonane poszczególne etapy budowy, zależy od wiedzy i umiejętności ekipy budowlanej. Nie zatrudniajmy więc fachowców z przypadku. Warto poprosić o polecenie znajomych, którzy roboty budowlane mają już za sobą i są zadowoleni z pracy specjalistów. Sprawdzajmy w sieci opinie na temat firm budowlanych. Uważnie czytajmy też podpisywane umowy. Jest to ważne na przykład z punktu widzenia utylizacji odpadów budowlanych. Za ich utylizacje odpowiada wytwórca, czyli wykonawca prac, chyba że w umowie stoi inny zapis. Wówczas o wywóz gruzu z budowy będziemy musieli zadbać we własnym zakresie. 

- R E K L A M A -

Wywóz gruzu

A co w sytuacji, kiedy rzeczywiście staniemy przed koniecznością wywozu odpadów z budowy? Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że śmieci budowlane nie mogą zostać umieszczone w tradycyjnych pojemnikach na odpady komunalne, lecz potrzebny jest kontener na gruz. Dobra wiadomość jest taka, że z powodzeniem można wynająć taki kontener odpłatnie, np. na gruzwoz.pl lub innej podobnej stronie lokalnych firm, gdzie do wyboru są kontenery o różnych wielkościach i udźwigu. Pojemniki podstawiane są pod konkretny adres i na określony czas, po czym zabierane są wraz z całą swoją zawartością. Trzeba pilnować, aby nie przeładować kontenera. Największe kontenery udźwigną nawet kilka ton odpadów.

Budżet

Do podstawowych wydatków związanych z budową wchodzi koszt zakupu samej działki, a następnie: wynagrodzenie dla architekta, koszt materiałów budowlanych, zatrudnienia pracowników budowlanych i fachowców od instalacji, koszty opłat urzędowych i wiele innych. Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie budowy, oznacza to, że dysponujemy odpowiednim budżetem. Przezorni zawsze jednak zakładają pewną nadwyżkę w budżecie, która w razie wystąpienia nieprzewidzianych wydatków spełni rolę finansowej poduszki. Ile powinien wynosić taki zapas? Dużą dozę bezpieczeństwa da już około 20% podstawowej sumy. 

- R E K L A M A -

Sprzątanie

Zakończenie samej budowy to nie koniec związanych z nią prac. Działkę, na której stoi nowo wybudowany dom, trzeba posprzątać. Tutaj ponownie duża rola ekipy budowlanej, która jako wytwórca odpadów powinna zadbać o uporządkowanie zarówno terenu, który był placem budowy, jak i wokół niego, jeśli w wyniku prac zanieczyszczona zostanie droga publiczna wokół posesji. Pamiętajmy jednak, że wywóz odpadów to jedno, jednak czym innym będzie oczekiwanie sprzątania w zakresie, który przekracza obowiązki pracowników firmy budowlanej. Byłoby to zwykłe nadużycie. Jeżeli chcemy we własnym zakresie, na swój użytek skorzystać z wygodnego pojemnika na odpady, firma taka jak gruzo.pl oferuje wygodne worki bigbag — są zgrabniejsze od kontenerów, jednak mieszczą nawet półtorej tony śmieci. 

Podsumowując, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak dojazd do posesji, wybór ekipy budowlanej, kwestię wywozu odpadów czy zadbanie o zapas środków finansowych. Choć nigdy nie ma absolutnej pewności, że budowa przebiegnie bez niemiłych niespodzianek, to ryzyko części z nich można zminimalizować.

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: