Radny Kołodziejski ma pomysł ws. bezpieczeństwa w centrum. Takie strefy są już w innych miastach

Radny Janusz Kołodziejski wystosował pismo do władz miasta, w którym przedstawia pomysł mający na celu poprawę bezpieczeństwa. Proponuje utworzenie specjalnej strefy w ścisłym centrum Miasta Róż.

Janusz Kołodziejski, radny Prawa i Sprawiedliwości, wystosował pismo do prezydenta Kutna w sprawie rozważenia wprowadzenie zmian w centrum Kutna, które miałyby poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Jak mówi, coraz więcej europejskich samorządów obejmuje ograniczeniem prędkości do 30 km/h teren całego miasta. Niedawno stało się tak w Bilbao, od 2021 r. taki limit obowiązuje na większości ulic Brukseli, podobne rozwiązanie planowane jest też w Paryżu.

- R E K L A M A -

Celem zmian jest, jak podkreśla Kołodziejski, poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu drogowego. Według przytoczonych przez niego statystyk, piesi mają 90% szans na przeżycie, gdy zostaną potrąceni przez samochód jadący z prędkością 30 km/h lub niższą (w porównaniu do 50% dla prędkości 50 km/h).

Strefy tempo 30 znajdziemy w największych miastach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu. Prędkość pojazdów jest w tych obszarach ograniczona do 30 km/h, a do przestrzegania limitu kierowców ma skłaniać również odpowiednie ukształtowanie infrastruktury drogowej. Taka strefa powinna, także zacząć obowiązywać na początek w ścisłym centrum naszego miasta. Centrum zostało wyremontowane i powinno służyć przede wszystkim niezmotoryzowanym – komentuje radny Janusz Kołodziejski z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

J. Kołodziejski proponuje, aby strefa obowiązywała w ścisłym centrum Kutna i do pisma skierowanego do władz miasta załączył poniższą mapkę:

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: