reklama

Remont mieszkania – nie taki straszny, jak go malują?

Choć ścianom w mieszkaniu przydałoby się odświeżenie, marzy Ci się wymiana łazienkowej armatury, a meble pamiętają jeszcze PRL, wciąż odwlekasz w czasie remont. Nie wiesz jak się za niego zabrać, obawiasz się nadmiernej ilości odpadów, ponadto nie ufasz swoich umiejętnościom w zakresie prowadzenia prac remontowo-budowlanych. Brzmi znajomo? Spokojnie, w rzeczywistości remontowanie mieszkania wcale nie musi być takie straszne.

- R E K L A M A -

Jak przygotować się do remontu?

W pierwszej kolejności warto stworzyć sobie listę niezbędnych materiałów, które musisz kupić i ustalić harmonogram prac. Takie zaplanowanie sprawi, że nie będziesz działać po omacku, a poszczególne prace nie będą wykonywane w przypadkowej kolejności, co byłoby błędem. Oblicz, jaki jest metraż remontowanych pomieszczeń i ile potrzebujesz np. farby, aby pokryć nią sufit i ściany. W praktyce litr farby najczęściej wystarcza na pokrycie około 10-15 m², w zależności od wydajności konkretnego produktu. W razie kłopotów z oszacowaniem zawsze poprosić możesz o pomoc pracownika sklepu budowlanego. Jeśli chodzi o to, co remontować w pierwszej kolejności, zasada jest jedna: Zaczynamy od „brudnych robót”, czyli tych, które generują najwięcej odpadów — burzenie ścianek działowych, skuwanie, wymiana okien czy drzwi itp. Prace mało wymagające, jak wymiana gniazdek czy czynności związane z kosmetyką pomieszczeń, zostawiamy oczywiście na koniec.

Skorzystaj z pomocy fachowców

Jeśli remont kojarzy Ci się z udręką i Twoja motywacja do działania jest bliska zeru, zamiast wiecznie odwlekać prace remontowe, poproś o pomoc ekipę od remontów. Profesjonalne usługi remontowe oferuje sporo firm, a przewaga korzystania z usługi polega na tym, że Twoja rola ograniczy się jedynie do koordynowania postępu prac, nie do ich własnoręcznego wykonywania. Oczywiście, zatrudnienie fachowców to też większy koszt przedsięwzięcia. Jeśli jednak nie ufasz własnym umiejętnościom i ekstremalnie obawiasz się rozpoczęcia prac, zastanów się, czy na pewno wolisz przeprowadzić remont samodzielnie, taniej, ale stresując się każdym jego etapem, czy lepiej będzie zapłacić profesjonalistom?

- R E K L A M A -

Co zrobić z odpadami?

Śmieci komunalne wynosimy do kubłów na osiedlowych śmietnikach. Nie można identycznie postępować z odpadami po remoncie. Te nie są kwalifikowane jako odpady komunalne, dlatego umieszczenie ich wśród pozostałych śmieci z gospodarstwa domowego zagrożone jest karą grzywny. Nie oznacza to jednak, że jedynym wyjściem jest zapakowanie gruzu do własnego samochodu i przetransportowanie go do punktu PSZOK. Oczywiście możesz tak zrobić, ale wciąż nie rozwiązuje to kwestii wcześniejszego składowania gruzu. Najprostszą metodą jest więc odpłatne wynajęcie specjalnego pojemnika od firmy wywozowej, np. Gruzar.pl. Nie tylko podstawi kontener na gruz w wyznaczone przez Ciebie miejsce, ale i w umówionym czasie odbierze pojemnik wraz z zawartością. Jeśli Twój remont jest niewielki i wystarczy Ci pojemnik o pojemności 1,5 m³, wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie worek BigBag, który również wynajmiesz.


Organizacja prac remontowych, choć może wydawać się przytłaczająca, w rzeczywistości jest czymś, przez co wielu z nas przechodzi zwycięsko. Ważne jest, aby dobrze rozplanować remont — przeliczyć metraż pomieszczeń, zrobić listę zakupów i ułożyć plan działania. Pomoc z zewnątrz zawsze jest mile widziana — firmy remontowe powstały, ponieważ jest na nie zapotrzebowanie, dlatego naprawdę nie musisz robić wszystkiego sam. Koniec remontu wiąże się zagospodarowaniem odpadów, w czym pomogą specjaliści z Gruzo.pl czy innych firm, oferujących wynajem worków budowlanych i kontenerów na gruz wraz z późniejszą utylizacją zawartości.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: