Rozwój zawodowy — jak poprawić swoje kwalifikacje?

Jeżeli chcesz rozwijać się zawodowo, warto, abyś wiedział, jak to zrobić. Czym jest rozwój zawodowy, jak doprowadzić do zdobycia nowych umiejętności i jak rozszerzyć już posiadaną wiedzę?

- R E K L A M A -

Czym jest rozwój zawodowy?

Każdy rozwój jest procesem. W procesie tym kluczowy jest postęp, który skutkuje polepszaniem i rozszerzaniem swojego potencjału. Rozwijać można się na różnych polach, zarówno emocjonalnych, duchowych, jak i zawodowych. Z tego względu mówimy nieraz o rozwoju osobistym, który dotyczy najczęściej indywidualnych cech charakteru, jak i rozwoju zawodowym, bezpośrednio wpływającym na to, w jakim miejscu ścieżki zawodowej się znajdujemy. 

Celem rozwoju zawodowego jest zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, a te z kolei podwyższają naszą wartość na rynku pracy. Czasem już sam rozwój osobisty wpływa na pozycję zawodową, jeśli zakłada przyswajania pewnych kompetencji miękkich, przydatnych w danej branży. Są one trudno mierzalne, chodzi bowiem o takie umiejętności jak radzenie sobie z presją czasu i ze stresem, o zdolność pracy zespołowej czy o zadatki motywacyjne. Typowy rozwój zawodowy zaś wiąże się z pogłębianiem teorii i praktyki dotyczącej bezpośrednio wykonywanej pracy. Pomagają w tym kursy zawodowe bądź szkolenia. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania zaświadczenia, dyplomu czy certyfikatu, który potwierdza zdobytą wiedzę i którym można pochwalić się potencjalnym pracodawcom czy przedstawić przyszłym Klientom. 

- R E K L A M A -

Kursy zawodowe — sięgnij po więcej

Uznanym sposobem na to, by rozwijać się zawodowo są specjalistyczne kursy. Warto po nie sięgnąć, jeśli czujesz, że Twoja praca nie przynosi Ci satysfakcji, pragniesz ją zmienić i szukasz dla siebie nowej drogi. Sprawdzą się też wtedy, gdy marzysz o wykonywaniu danego zawodu, jednak z różnych powodów Twoja ścieżka kariery zaprowadziła Cię w inne miejsce, niż to, którego pragnąłeś. Kwalifikacyjny kurs zawodowy ma formę pozaszkolnego kształcenia ustawicznego. Program nauczania uwzględnia tak zwaną podstawę programową kształcenia w zawodach w zakresie jednej kwalifikacji. Udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym mogą wziąć osoby dorosłe. Po jego ukończeniu można przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje, a następnie uzyskać tytuł technika w danym zawodzie. 

Jak znaleźć kurs dla siebie?

Kursy zawodowe prowadzi bardzo wiele placówek. Można udać się np. do działającej lokalnie niepublicznej szkoły posiadającej uprawnienia szkół publicznych. Przykładowo, kursy TEB dają możliwość zdobycia między innymi następujących kwalifikacji:

- R E K L A M A -
  • Branża informatyczna: Administrowanie sieci komputerowych i serwerów — kurs da Ci uprawnienia do wykonywania zawodu serwisanta komputerowego.

Marzy Ci się tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych lub projektowanie i testowanie aplikacji? Warto zainteresować się kursem zawodowym, po którym można zostać technikiem programistą. 

  • Branża weterynaryjna: Chów i inseminacja zwierząt — wiedza w tym temacie przydatna jest w zawodzie technik weterynarii. To kurs dla Ciebie, jeśli interesuje Cię hodowla zwierząt.
  • Branża fotograficzna: Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu to coś, czym mógłbyś zajmować się zawodowo? Zdobądź kwalifikacje do pracy jako technik fotografii i multimediów.
  • Branża fryzjerska: Wykonywanie usług fryzjerskich można świadczyć po zaliczeniu kursu Fryzjerstwo z certyfikatem szeroko rozpoznawalnego Partnera kursu.
  • Branża finansowa: Jeśli zamierzasz prowadzić sprawy kadrowe i finansowe w przedsiębiorstwie, zainteresować może Cię kurs Kadry, płace i podatki.

Kurs zawodowy to szansa na zdobycie odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego, które wydawane jest na podstawie Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki. Często możliwe jest też uzyskanie dodatkowych certyfikatów. 

Czy szkolenia podnoszą kwalifikacje?

Sposobem na rozwój zawodowy mogą być też szkolenia. Od kwalifikacyjnych kursów zawodowych różnią się tym, że uzupełniają wiedzę czy umiejętności praktyczne z zakresu na ogół znanej już kursantowi dziedziny. Innymi słowy, pomagają zdobyć dodatkowe umiejętności lub rozszerzyć obecną wiedzę. Zakres szkoleń jest ogromny. Mogą one dotyczyć dziedzin medycznych, kosmetycznych, komputerowych, handlowych, językowych i wielu innych. We wspomnianej wcześniej szkole TEB Edukacja szczególny nacisk kładzie się na praktyczne aspekty wyszkolenia, dlatego odbywają się ono pod czujnym okiem ekspertów-praktyków. 

Co ciekawe, szkolenia mogą być też organizowane w odpowiedzi na potrzeby konkretnych przedsiębiorstw. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pracodawca zdecyduje się przeprowadzić ważne dla pracowników szkolenie, szczególnie jeśli pracownicy ci sami zgłaszają chęć i zapotrzebowanie na poszerzenie informacji z jakiegoś zakresu. Jeśli więc pracujesz w firmie, gdzie razem ze współpracownikami bierzesz udział w kursach i szkoleniach na własną rękę, warto wyjść z inicjatywą zorganizowania szkolenia z korzyścią dla wielu pracowników. 

W ostatnich latach temat rozwoju zawodowego stał się niezwykle popularny i zyskał dużą wagę w świecie biznesu. Kursy i szkolenia stanowią nieodłączną część tego rozwoju, a w efekcie naszej kariery i są kluczem do osiągnięcia satysfakcji i sukcesu w pracy.

materiał parrtnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: