reklama
reklama

Rząd pomoże uchodźcom z Ukrainy. Poznaliśmy szczegóły

Nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy. Dlatego przyjęliśmy dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów specjalną ustawę, która była opracowywana w trybie pilnym w ostatnich dniach pod kierunkiem ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ta ustawa ma za zadanie przede wszystkim zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla tych wszystkich osób, które przyjechały do Polski – powiedział w poniedziałek (7 marca br.) premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja prasowa w KPRM

Podczas konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów, Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji, Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej oraz Maciej Wąsik – sekretarz stanu w MSWiA przedstawili rozwiązania zawarte w specustawie dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską agresją na ich państwo.

- R E K L A M A -

Szef rządu podziękował polskim rodzinom, które przyjęły do siebie osoby uciekające przed wojną.

– Tysiące polskich rodzin udzieliło schronienia naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. Dziękuję polskim rodzinom, które to zrobiły – powiedział.

- R E K L A M A -

Premier Mateusz Morawiecki podziękował również samorządom i organizacjom pozarządowym za skuteczną współpracę przy niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy. Przypomniał przy tym, że zdecydowaną większość uchodźców stanowią kobiety z dziećmi, które szczególnie potrzebują ochrony i opieki.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że przygotowane rozwiązania umożliwiają legalny pobyt w naszym kraju obywatelom Ukrainy. Szef rządu zapowiedział również m.in. wsparcie finansowe dla samorządów potrzebne do realizacji dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia. Przekazał też, że rodziny, które przyjęły uchodźców z Ukrainy otrzymają wsparcie finansowe.

- R E K L A M A -

– W ostatnich dniach Polacy dają piękny wyraz solidarności z obywatelami Ukrainy. Otwierają im swoje domy i serca w najtrudniejszym dla nich czasie. Polacy zawsze mieli wielkie serce – podkreślił premier.

Jak dodał, łatwiej jest pomagać ze wsparciem finansowym, dlatego osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy otrzymają dodatkowe środki. Będzie to kwota 40 zł dziennie na osobę, czyli 1200 zł miesięcznie. Wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.

Prawo legalnego pobytu i nadanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że od czasu rozpoczęcia konfliktu 1 mln 85 tys. uchodźców z Ukrainy trafiło do naszego kraju.

– Wczoraj padł rekord – 142 tys. obywateli Ukrainy przekroczyło granicę z Polską – powiedział.

Szef MSWiA mówił o powodach przygotowania specustawy dotyczącej pomocy dla obywateli Ukrainy.

– Chcemy, żeby obywatele Ukrainy, którzy trafili do Polski w wyniku konfliktu zbrojnego w ich kraju, mogli bez zbędnej biurokracji legalnie przebywać w Polsce – argumentował.

Przedstawił też szczegóły zaproponowanych w ustawie rozwiązań. Przekazał, że przyjęto zasadę, że przekroczenie granicy w okresie konfliktu zbrojnego zarejestrowane przez Straż Graniczną daje obywatelom Ukrainy prawo do legalnego pobytu w naszym kraju przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia.

Szef MSWiA poinformował, że rozwiązania przyjęte przez rząd umożliwiają nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL.

– Aby uporządkować sytuację i ułatwić życie naszym sąsiadom, którzy w wyniku tej tragicznej sytuacji w Ukrainie znaleźli się w Polsce, każdy z nich otrzyma numer PESEL, by móc korzystać z szeregu usług publicznych w naszym kraju – wyjaśnił.

Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatel Ukrainy będzie składał w urzędzie gminy. W rejestrze PESEL wprowadzona zostanie nowa kategoria oznaczenia cudzoziemca, tj. UKR w celu wyszczególnienia numerów PESEL osób, którym numer został nadany w trybie specjalnym.

Minister Mariusz Kamiński odniósł się też do udzielania bieżącej pomocy uchodźcom.

– Ta ustawa daje instytucjom państwowym i samorządowym możliwości udzielania bieżącej pomocy wyżywienia, zakwaterowania, transportu dla wszystkich uchodźców, którym taka pomoc będzie potrzebna – powiedział minister Mariusz Kamiński.

Pomoc socjalna i dostęp do rynku pracy

O rozwiązaniach zawartych w specustawie, które dotyczą udzielania pomocy socjalnej i dostępu do rynku pracy mówiła minister Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że szczególną opieką należy objąć kobiety i dzieci. Pomoc otrzymują również dzieci z ukraińskich domów dziecka.

– Specustawa, którą przedstawiamy już w tym momencie, zawiera wiele ważnych rozwiązań, które pozwolą prawnie uregulować przepisy, aby m.in. dzieci z ukraińskich domów dziecka na terenie RP były odpowiednio zaopiekowane – powiedziała minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zapowiedziała szybkie otwarcie rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy.

– Pracodawca będzie miał tylko obowiązek zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy (za pomocą portalu http://praca.gov.pl) podjęcia pracy przez cudzoziemca. Będzie miał na to 7 dni – przekazała.

Obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granicę z Polską mogą też liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe.

– Takim wsparciem po odpowiednim zarejestrowaniu się będzie jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł – poinformowała minister Marlena Maląg.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: