Rząd wprowadzi nowe obostrzenia. Premier nie pozostawia złudzeń. Co będzie zamknięte?

Rząd wprowadzi nowe obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem. Zapowiedział to dziś premier Mateusz Morawiecki. Co czeka nas w najbliższych dniach?

Szef polskiego rządu przebywał dziś z wizytą w Małopolsce w jednej z tamtejszych firm. Tam padły słowa, które w jasny sposób sygnalizują, że w najbliższych dniach wprowadzone zostaną nowe obostrzenia.

- R E K L A M A -

„Wokół nas Niemcy i Czesi wprowadzają nowe obostrzenia i my w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze” – zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

- R E K L A M A -
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Wirtualna Polska: Rząd planuje twardy lockdown

Jak podaje WP, która ustaliła to w rządowych źródłach, rozważane są: zmniejszenie liczby osób w sklepach, zmniejszenie liczby osób w kościołach, zamknięcie marketów budowlanych, sklepów RTV/AGD, przemieszczanie się jedynie w gronie osób bliskich (rodziny). To ostatnie rozwiązanie ma dotyczyć podróży podczas Wielkanocy.

- R E K L A M A -

Odnośnie Świąt Wielkanocnych, podobnie jak w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, resort zdrowia będzie apelował o nieprzemieszczanie się pomiędzy miejscowościami, o niegromadzenie się w grupach powyżej 5 osób i spędzanie Świąt jedynie w gronie bliskich osób (maksymalnie 5).

Nie wiadomo co dalej z zakładami fryzjerskimi i gabinetami kosmetycznymi. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ostatniej chwili.

O ewentualnych planach rządu przeczytaj więcej w Wirtualnej Polsce: Twardy lockdown w Polsce. Nieoficjalnie: będą kolejne obostrzenia

Sytuacja epidemiczna w kraju

Według raportu opublikowanego przez resort zdrowia, we wtorek 23 marca 2021 w skali kraju mamy 16 741 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (3105), śląskiego (2023), wielkopolskiego (1420), dolnośląskiego (1307), małopolskiego (1211), łódzkiego (1112), warmińsko – mazurskiego (894), pomorskiego (871), kujawsko – pomorskiego (863), lubelskiego (737), podkarpackiego (721), świętokrzyskiego (553), lubuskiego (428), zachodniopomorskiego (402), podlaskiego (355), opolskiego (316).

423 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID–19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 314 osób.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: