reklama
reklama

Samorządowcy protestowali w Warszawie, byli też przedstawiciele z Kutna. Chodzi o „Polski Ład” (ZDJĘCIA)

Samorządowcy z całej Polski w tym również przedstawiciele Kutna protestowali w środę (13.10) w Warszawie przeciwko wprowadzeniu tak zwanego „Polskiego Ładu”. Pomysł Prawa i Sprawiedliwości zakłada zmniejszenie udziału podatku PIT w dochodach gmin. Rządzący proponują w zamian swojego rodzaju rekompensaty, wypłacane samorządom z budżetu centralnego.

- R E K L A M A -

– To nic innego jak kolejny krok w kierunku centralizacji władzy. Nie chcemy, aby urzędnicy z Warszawy mówili nam i naszym mieszkańcom, gdzie można wyremontować drogę, a gdzie wybudować chodnik – mówił jeden z gospodarzy protestu Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Według wyliczeń Związku Miast Polskich, samorządy mogą stracić w swoich budżetach nawet 145 000 000 000 złotych. Tylko w Kutnie z powodu wprowadzenia proponowanych zmian doszłoby do uszczuplenia dochodów budżetu o ponad 13 000 000 złotych. To tyle, ile rocznie miasto wydaje na inwestycje lub utrzymanie przedszkoli.

- R E K L A M A -

Protestujący samorządowcy spotkali się w Teatrze Roma, a później przeszli przed budynek Sejmu. Na ręce wicemarszałków Sejmu przekazano apel ws. zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT.

„W imieniu naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. Polskim Ładzie oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich” – czytamy w apelu.

fot. UM Kutno / Związek Miast Polskich
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: