reklama
reklama

Sanepid ostrzega przed „hasanem”. Ten dopalacz pojawił się w naszym regionie. Powoduje…

Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed plastyczną masą do palenia (sztuczny haszysz – fake hash), koloru czarnego, brunatnego lub żółtego, zwany popularnie hasanem. To nowy dopalacz jaki pojawił się w naszym regionie.

- R E K L A M A -

W ostatnim czasie, głównie na terenie województwa łódzkiego, pojawia się narkotyk dostępny
w postaci plastycznej masy do palenia (sztuczny haszysz – fake hash), w kolorze czarnym, brunatnym lub żółtym, sprzedawany przez dilerów w woreczkach strunowych, bez etykiety. Hasan, bo tak nazywany jest przez użytkowników, działając silnie na ośrodkowy układ nerwowy (odurzenie) może powodować zatrucie, a nawet zgon.


 Zdj. Woreczek strunowy, bez etykiety z zawartością plastycznej substancji – hasan.

- R E K L A M A -

Z informacji jakimi dysponuje Główny Inspektorat Sanitarny wynika, iż w obecnie zabezpieczanych produktach zidentyfikowano syntetyczny kannabinoid o nazwie 4F-MDMB-BINACA, który już w małym stężeniu działa na receptory kannabinoidowe, silniej od Δ9-THC – składnika marihuany. Powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, splątanie, letarg, psychozy, problemy gastryczne, jak również przyspieszenie akcji serca oraz ostrą niewydolność nerek. Stosowanie tego narkotyku prowadzi do uzależnienia lub chorób psychicznych.


W przypadku zauważenia osoby, co do której podejrzewamy spożycie tego narkotyku, należy:

- R E K L A M A -
  1. Zadbać o własne bezpieczeństwo.
  2. Wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego (tel. 112).
  3. W miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: