Senator Błaszczyk mówił o wakacjach kredytowych i rządowych programach pomocowych [FOTO]

Dziś przed bankiem PKO BP w Kutnie odbyła się konferencja prasowa dotycząca tak zwanych wakacji kredytowych. O nowym rządowym programie opowiadał senator Przemysław Błaszczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Z dziennikarzami spotkali się senator RP Przemysław Błaszczyk, a także Starosta Kutnowski Daniel Kowalik. Nie pojawiła się za to awizowana wcześniej posłanka Joanna Lichocka. Głównym tematem poniedziałkowej konferencji były tzw. wakacje kredytowe.

– Dziś jest już trzeci dzień funkcjonowania wakacji kredytowych. Ustawy oczekiwanej szczególnie przez kredytobiorców hipotecznych. Jest ona związana z sytuacją, jaką mamy obecnie w gospodarce: z dużą inflacją, a co za tym poszło, wzrostem kredytów. Narodowy Bank Polski w ostatnim czasie podnosił stopy kredytowe i one diametralnie zmieniły raty, głównie jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. Dotyka to tych, którzy chcieli mieć swój własny dom. Wszyscy namawialiśmy, aby korzystać z kredytów i aby każdy miał swoje lokum. Sytuacja bardzo się zmieniła i nie mogliśmy tego wszystkiego przewidzieć. Oprócz pandemii, z której wydawało się, że już wychodzimy obronną ręką, wybuchła wojna. To spowodowało zawirowania na rynkach finansowych i energetycznej w całej gospodarce światowej – mówił dziś senator RP Przemysław Błaszczyk

Jak wyjaśniał parlamentarzysta, dzięki wakacjom kredytowym, jeśli dotychczasowa rata 1500 złotych wzrosła do kwoty mniej więcej 2400 złotych, to przez 2 lata w kieszeni kredytobiorcy zostanie około 20 tysięcy złotych.

– Powstał ponadto specjalny fundusz wsparcia kredytobiorcy. Osoby, które nie będą mogły obsługiwać kredytów hipotecznych, będą mogły skorzystać z dopłaty 2 tysiące złotych miesięcznie przez 36 miesięcy. Ta pożyczka będzie spłacana dopiero po 2 latach w 140 ratach bez oprocentowania. Jest oczywiście kilka punktów, które trzeba spełnić, między innymi chodzi o kryterium dochodowe – mówił Przemysław Błaszczyk.

Senator podkreślał, że wakacje kredytowe od początku wprowadzenia cieszą się dużym zainteresowaniem. Z kolei samo złożenie wniosku nie jest skomplikowane i można zrobić to między innymi korzystając z bankowości internetowej.

Błaszczyk zapowiedział także, że niewykluczone, że w najbliższym czasie rząd wprowadzi kolejne programy zapomogowe.

– W parlamencie procedowana jest ustawa o wsparciu węglowym w kwocie 3 tysiące złotych. Przyspieszona została czternasta emerytura, przedłużono tarczę inflacyjną do końca roku, a ponadto zamrożone zostały stawki jeśli chodzi o gaz dla gospodarstw domowych aż do 2027 roku. Myślę, że to jeszcze nie wszystkie rozwiązania, przed nami jeszcze na pewno będą kolejne. Będzie to uzależnione od tego, jaka będzie sytuacja gospodarczo-ekonomiczna. Rząd cały czas na bieżąco będzie reagował na problemy – zapewnia Błaszczyk.

Nie przegap: