reklama
reklama

Siła i finezja, czyli cuda w metalu Jana Wasiaka

We wtorek w „Galerii Okno na Sztukę” w Kutnowski Dom Kultury rozpoczął się wernisaż kowalstwa artystycznego „Siła i finezja”, na którym można było podziwiać niezwykłe prace kutnowskiego artysty, członka Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej – Jana Wasiaka.

- R E K L A M A -

Przybyłych gości powitał dyrektor KDK, Radosław Rojewski oraz Grażyna Baranowska z zarządu TPZK. Głos zabrał także Piotr Śniegocki, pasjonat historii i regionalista z Koła.

Jan Wasiak jest artystą tworzącym w metalu od 1998 roku. Wykonuje zarówno przedmioty użytkowe związane z kulturą żydowską (menory, lampki chanukowe), jak i dekoracyjne – rzeźby, płaskorzeźby o tematyce sakralnej i obrzędowej. Wcześnie, bo od 1987 r. wykonywał renowacje i złocenia. Kowalstwo artystyczne jest jego pasją, której poświęca swój wolny czas. Projekty, które powstają stara się wiernie odwzorować w przedmiotach z metalu. Każdy projekt wykonany jest przez niego własnoręcznie i jest niepowtarzalny. W każdej jego realizacji dostrzec można ślad narzędzia użytego przez mistrza, cześć jego wrażliwości, kunszt.

- R E K L A M A -

Wiele prac jest oksydowanych. Ma w swoim dorobku lustra, stoliki, krzyże, świeczniki, które stanowią element dekoracji wnętrz, nadają charakter każdemu wnętrzu, są ozdobą mieszkania i tworzą niepowtarzalny nastrój i atmosferę w domu. Od 2012 roku jest członkiem TPZK, bardzo aktywnie działa w sekcji rękodzieła artystycznego, prezentuje swoje prace na wystawach, kiermaszach. Co roku uczestniczy w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie, Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson Katowicach.

Wystawę oglądać można do 21 marca.

- R E K L A M A -

Źródło: TPZK / zdjęcia: Adam Pietrusiak (KDK)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: