reklama
  • Krzysztof Ciebiada Sejm

Śnięte ryby w rzece w naszym regionie. Są wyniki badania wody [ZDJĘCIA]

Łódzki Urząd Wojewódzki wydał nowy komunikat w sprawie śniętych ryb na rzece Ner na pograniczu powiatów łęczyckiego i poddębickiego. Znane są już wyniki badań próbek wody.

- R E K L A M A -

Jak informuje Łódzki Urząd Wojewódzki, w związku z wystąpieniem zjawiska śniętych ryb na rzece Ner, na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego od piątku trwały intensywne prace wszystkich służb, w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska. W sobotę zwołany został Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, po którym wydane zostały wszystkim służbom kolejne dyspozycje.

Od piątku do niedzieli z Neru wyłowiono w sumie około 250 kg śniętych ryb. Służby uczestniczące w oczyszczaniu koryta rzeki Ner nie stwierdziły zanieczyszczeń oraz obecności nowych śniętych ryb. Jednocześnie w wodzie obserwowane były żywe pływające osobniki.

- R E K L A M A -

– Analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych – informuje Łódzki Urząd Wojewódzki.

Na podstawie stanu faktycznego i wyników badań należy wskazać, że przyczyną śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy.

- R E K L A M A -

Wyniki badań stanowią podstawę do cofnięcia od dzisiaj tj. od dnia 17.08 rekomendacji niekorzystania z rzeki Ner.

(Źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki)
Nie przegap: