Sprawdzenie numeru VIN jest obecnie bardzo istotne, jeżeli nie chce się kupić samochodu z cofanym licznikiem czy po wypadkach i kolizjach, o których nie poinformował sprzedawca. Jak sprawdzić numer VIN, o czym nas poinformuje i co warto wiedzieć na jego temat? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.
Czemu warto sprawdzić numer VIN samochodu używanego?
Sprawdzenie numeru VIN samochodu to sprawdzenie jego historii – dostaje się w taki sposób dane, których często nie otrzyma się ani z ogłoszenia, ani od sprzedającego. Często nie informują oni m.in. o wypadkach czy kolizjach, a jeśli tak, to często są one w ich opowieściach znacznie mniej poważne. Rozkodowanie numeru VIN umożliwia sprawdzenia, czy samochód brał udział w wypadkach, kiedy miały one miejsce, gdzie miały miejsce, jaka był szkoda, jakie elementy samochodu były uszkodzone (dzięki temu wie się, co sprawdzać na oględzinach pojazdu), a dodatkowo jest nawet szansa na to, że pojawią się zdjęcia samochodu po wypadku. Często bowiem niewinna stłuczka w praktyce okazuje się poważnym wypadkiem, gdzie szkoda samochodu jest już niemal całkowita – to realne sytuacje na polskim rynku sprzedaży samochodów używanych.
Co jest potrzebne, aby rozkodować numer VIN?
Potrzebny jest oczywiście sam numer VIN – często jest on podany w ogłoszeniu, możemy o niego zapytać sprzedającego – numer ten jest dostępny i na samochodzie, i w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli VIN otrzymujemy od sprzedającego, warto w takim przypadku upewnić się, że jest on taki sam, jak ten nabity na samochodzie, zdarzają się bowiem oszustwa również na tym polu.
Warto posiadać również datę pierwszej rejestracji pojazdu oraz aktualne numery rejestracyjne. Obie dane również możemy zdobyć z ogłoszenia, są one jednak podawane bardziej sporadycznie, niż numer VIN – w takim przypadku konieczny będzie kontakt ze sprzedającym.
Gdy posiada się już wszystkie 3 dane, należy znaleźć miejsce, gdzie rozkodowanie numeru VIN jest możliwe – istnieje wiele platform, które to umożliwiają.
Gdzie sprawdzić numer VIN samochodu?
Numer VIN można sprawdzić na wielu różnorodnych platformach, jednak będą się one od siebie często różnic, i to w znaczący sposób. Najważniejsze jest, by wybierać takie portale, które korzystają z jak najbardziej aktualnych baz danych, a do tego, by obejmowały one nie tylko Polskę, ale również dane z Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych.
Dodatkowo warto zwracać uwagę na ceny – informacje, które zupełnie za darmo otrzymamy w jednym miejscu, będą dostępne za opłatą w innym. Jeżeli nie chcemy generować kosztów, warto sprawdzić portal Historiaszkod.pl – tutaj sprawdzenie, czy samochód brał udział w wypadkach lub kolizjach, czy nie, jest zupełnie darmowy, a dopiero chęć otrzymania detali na ich temat sprawia, że konieczna jest dopłata. Jest to jednak idealne miejsce do weryfikowania, czy samochód jest faktycznie bezwypadkowy, jak deklarował sprzedający.
Czy sprawdzanie numer VIN sprawia, że oględziny samochodu nie są już potrzebne?
Zdecydowanie konieczne jest również dokładne sprawdzenie samochodu. Fakt, że samochód nie będzie miał cofanego licznika lub nie będzie autem powypadkowym, nie sprawia z automatu, że jest to samochód godny zakupu. W końcu cały czas może być on w bardzo złym technicznie stanie, a jego naprawa, już przez nowego kupującego, będzie naprawdę droga.
Dodatkowo, w niektórych przypadkach samochody, które są po wypadku, lecz zostały naprawione zgodnie ze sztuką, również mogą być propozycją godną polecenia, jednak w takim przypadku również jest konieczna kontrola, oględziny samochodu oraz przeprowadzenie jazdy testowej.
Jak kupić samochód używany?
Jeżeli chce się mieć pewność, że kupuje się samochód, którego stan techniczny i historię się zna, na początku powinno się weryfikować numer VIN samochodów, którymi jest się zainteresowanym. Sprawdzenie VIN na tym etapie sprawia, że o wszystkie nieścisłości można zapytać sprzedającego, a gdy samochód brał udział w wypadkach, można sprawdzać konkretne elementy, które zostały uszkodzone.
Następnie, konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego, w tym sprawdzenie podwozia, oraz przeprowadzenia jazdy próbnej. Nie powinno zabraknąć również opcji podłączenia samochodu do komputera diagnostycznego. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić samochodu używanego, warto poprosić o pomoc kogoś znajomego lub nawet zdecydować się na oferty licznych firm, które sprawdzają samochody używane dla klientów indywidualnych. Wbrew pozorom, usługi takie stają się naprawdę tanie i przystępne.