Stan nadzwyczajny w Polsce? Premier nie wyklucza takiego scenariusza

Dziś rząd ogłosił nowe obostrzenia związane z walką z pandemią koronawirusa, które będą obowiązywały od soboty. Rząd nie wyklucza jednak, że za kilka tygodni może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny.

Jak mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, jeśli za dwa-trzy tygodnie sytuacja epidemiczna się nie poprawi, to rząd nie wyklucza, że wprowadzony może zostać stan nadzwyczajny.

- R E K L A M A -

Jak przypomina Onet, konstytucja, na podstawie art. 228 wyróżnia trzy stany nadzwyczajne: stan klęski żywiołowej, wyjątkowy i stan wojenny. Wprowadzane są w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeśli zwykłe środki okazują się niewystarczające do opanowania sytuacji.

„Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza” – mówił dziś na konferencji premier Morawiecki.

- R E K L A M A -

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń rząd podejmuje wspólnie z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

- R E K L A M A -
  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

źródło: własne / Onet / KPRM

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: