reklama

Święta na sygnale. Pogotowie podało, ile razy wyjeżdżało nieść pomoc mieszkańcom

Podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia zespoły ratownictwa medycznego WSRM w Łodzi 1510 razy wyjeżdżały nieść pomoc mieszkańcom województwa łódzkiego. To niespełna 300 wezwań mniej niż w ubiegłym roku.

- R E K L A M A -

― Podsumowaliśmy statystyki tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Dane pozyskane z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego wskazują, że liczba wezwań w stosunku do ubiegłego roku była o niespełna 300 wezwań mniejsza. Analizie poddaliśmy okres od godziny 07:00 dnia 24 grudnia do godziny 00:00 dnia 27 grudnia. W tym czasie ratownicy medyczni WSRM w Łodzi aż 1 510 razy wyruszyli nieść pomoc mieszkańcom województwa łódzkiego. W analogicznym okresie ubiegłego roku zrealizowaliśmy 1 808 wezwań ― mówi Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Najwięcej wezwań odnotowano w Łodzi – 670 wezwań (w 2022 roku – 833) oraz powiatów zgierskiego – 147 wezwań (w 2022 roku – 164) i pabianickiego – 102 wezwania (w 2022 roku – 153). Jak mówi Stępka, nic w tym dziwnego – ten trend utrzymuje się od dawna i jest związany z liczbą osób zamieszkujących na terenie aglomeracji łódzkiej.

- R E K L A M A -

W powiecie kutnowskim w tym roku w okresie świątecznym odnotowano 75 wezwań (w 2022 było ich 86).

Mniej niż połowa wezwań dotyczyła ​stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego

Mniej niż połowa ​naszych interwencji dotyczyła stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego. Stan ten stwierdzono jedynie w trakcie 657 ​wezwań, co stanowi 44% wszystkich świątecznych wyjazdów. W pozostałych przypadkach zdrowie i życie poszkodowanych nie było zagrożone.

- R E K L A M A -

Niestrawność i bóle brzucha nie były główną przyczyną naszych wezwań.

Główną przyczyną wezwań nie były – jakby to mogło się wydawać – świąteczne problemy związane z przejedzeniem. Dominowały choroby układu krążenia (326 wezwań). To również nie powinno dziwić. Choroby układu krążenia są przecież najczęstszą przyczyną zachorowalności i zgonów zarówno w europejskich jak i polskich statystykach. Liczba naszych wezwań jest ich odbiciem.

Na drugim miejscu uplasowały się urazy i obrażenia ciała. Z tego powodu aż 211 razy ambulanse wyruszały nieść pomoc mieszkańcom województwa łódzkiego. Wśród nich dominowały uraz głowy będące wynikiem ​upadku.

Pewnym zaskoczeniem może być trzecie miejsce pośród najczęstszych, świątecznych powodów interwencji pogotowia ratunkowego. Podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia to miejsce zajęły zaburzenia zachowania i zaburzenia psychiczne. Aż 112 wezwań zakończyło się postawieniem rozpoznań z tej właśnie grupy.

― Dlaczego? Statystyki nie pozwalają wyciągnąć głębszych wniosków na ten temat. Pewne znaczenie może mieć napięcie, jakie towarzyszy nam w okresie poprzedzającym święta. Stres i pęd ​mogą odbijać się negatywnie na ​naszym zdrowiu psychicznym ― wyjaśnia Stępka.

A gdzie w tym wszystkim problemy z przejedzeniem, bóle brzucha i niestrawność? Podczas tegorocznych świąt jedynie 38 wezwań zespołów ratownictwa medycznego zakończyło się postawieniem rozpoznań z grupy chorób układu pokarmowego. Kolejne 35 interwencji dotyczyło bólu brzucha.

― Wygląda zatem na to, że świąteczne choroby układu pokarmowego stają się powtarzanym stereotypem ― komentuje Adam Stępka.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: