reklama
reklama

Szczepienia ochronne dla dzieci. Które należy wykonać?

Szczepienia ochronne można podzielić na obowiązkowe i fakultatywne. Jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu po urodzeniu dziecko poddawane jest pierwszym ważnym szczepieniom. Dzięki nim zyskuje się znacznie wyższe bezpieczeństwo pociechy na wypadek zarażenia daną chorobą, np. gruźlicą, która dla niemowląt wciąż pozostaje zagrożeniem o bardzo wysokim poziomie śmiertelności. Jeśli zastanawiasz się, na czym polegają szczepienia ochronne dla dzieci, czy warto je wykonać i które są najistotniejsze, ten artykuł jest dla Ciebie!

- R E K L A M A -

Obowiązkowe szczepienia ochronne dla najmłodszych

Szczepienia ochronne polegają na podaniu szczepionki przeciwko wybranej chorobie zakaźnej, wirusowej lub bakteryjnej, w celu szybkiej stymulacji organizmu do wytwarzania naturalnych przeciwciał, czyli uodpornieniu. O skuteczności szczepionek świadczy zanik lub zmniejszenie występowania niegdyś powszechnych i śmiertelnych chorób zakaźnych takich, jak np. gruźlica czy krztusiec.

Szereg takich chorób jest niezwykle niebezpieczny dla niemowląt i małych dzieci, dlatego szczepienia ochronne praktykowane są bardzo wcześnie. Najszybciej, bo już w szpitalu po urodzeniu się dziecka, podawane są szczepionki przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Następnie, po okresie 6 – 8 tygodni, zabezpiecza się dziecko przeciwko:

- R E K L A M A -
  • błonicy,
  • tężcowi,
  • krztuścowi,
  • Hemophilus influenzae typu B,
  • pneumokokom,
  • polio.

Kolejne szczepionki mogą być podane między innymi przeciwko odrze, śwince i różyczce. Dzięki stosowaniu takich szczepionek poziom zachorowań i śmiertelności chorób zakaźnych małoletnich jest najniższy w historii pomiarów.

Rodzice mają wybór, jaką szczepionkę wybrać

Współcześnie szczepionki występują w różnych formach. Na rynku istnieją również szczepionki skojarzone, które wywołują odpowiedź immunologiczną na kilka różnych patogenów. Obowiązkowe szczepienia ochronne są całkowicie darmowe, ale rodzic może wybrać inną szczepionkę względem tej, która jest oferowana przez daną przychodnię medyczną (wybór jest uzależniony od dostępności preparatów we właściwym sanepidzie). Z tego powodu nie brakuje chętnych do samodzielnego wybrania szczepionek pod względem zastosowanej technologii i właściwości. Więcej informacji i ofertę szczepień można znaleźć na stronie: https://polmed.pl/szczepienia/.

- R E K L A M A -
A doctor makes a vaccination to a child

Fakultatywne rekomendowane szczepienia ochronne dla dzieci

Istnieje szereg szczepień dla najmłodszych, które nie są obligatoryjne, ale zdecydowanie zalecane. Świetnym przykładem może być szczepienie przeciwko rotawirusom, które ma formę doustną. Może być wykonane między 16 a 24 tygodniem życia dziecka. Rotawirusy są bardzo popularną rodziną chorób, powodującą m.in. charakterystyczne biegunki wirusowe, które mogą doprowadzać do poważnych odwodnień organizmu. Szczególnie zaleca się rozważenie takich szczepień w sytuacji, gdy maluch będzie uczęszczał do żłobka, gdyż prawdopodobnie tam, już we wczesnej fazie życia, będzie miał szybki kontakt z tą grupą drobnoustrojów. Rekomendowane szczepienia ochronne dotyczą także zabezpieczenia przed meningokokami, czyli bakteriami odpowiedzialnymi za wywoływanie wielu groźnych chorób. Niektóre szczepienia obowiązkowe można za to dodatkowo rozszerzyć, korzystając z oferty prywatnej firm medycznym. Takim przykładem może być ochrona przeciwko pneumokokom. Wariant obowiązkowy szczepionki zawiera 10 szczepów pneumokoków, podczas gdy alternatywny, który można nabyć prywatnie, aż 13 i zapewnia szerszą, skuteczną ochronę przed zachorowaniem. W każdym przypadku decyzję warto oczywiście przemyśleć.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: