Szkoły średnie w łódzkim – poradnik dla absolwentów szkół podstawowych

Rozglądasz się za szkołą średnią? Zobacz, jakie są najpopularniejsze placówki w obrębie Twojego województwa! Przedstawiamy nasz subiektywny przegląd oferty edukacyjnej województwa łódzkiego – sprawdź, jakie masz możliwości!

- R E K L A M A -

Jak wybrać szkołę?

Wybierając odpowiednią szkołę ponadpodstawową, dobrze by było, gdybyś wziął lub wzięła pod uwagę kilka czynników:
– plany na przyszłość – nie musisz jeszcze wiedzieć na 100%, co chcesz robić w dorosłym życiu, ale warto już zastanowić się: czy planujesz studia? Wolisz kształcić się w kierunkach technicznych czy humanistycznych lub artystycznych? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci podjąć decyzję, z której będziesz zadowolony lub zadowolona.

– transport – codzienne dojazdy do szkoły nie powinny być dla Ciebie uciążliwe. Jeżeli Twoja wymarzona szkoła znajduje się w innym mieście, zastanów się, czy nie warto na czas nauki zamieszkać w bursie? Uczniowie z mniejszych miejscowości mogą ubiegać się w takich sytuacjach o wsparcie materialne zarówno od państwa, jak i od prywatnych podmiotów.

- R E K L A M A -

Jeśli masz swój plan na przyszłość, jesteś odważny i dobrze się uczysz (choć nie musisz mieć samych 5!), poszukaj informacji na temat Programu Stypendialnego Horyzonty, realizowanego przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Osoby biorące w nim udział otrzymują wsparcie polegające na  sfinansowaniu ich utrzymania w wybranym mieście wojewódzkim.

– mierz siły na zamiary – zastanów się, jakie są Twoje priorytety? Nie zawsze muszą nimi być najlepsze wyniki w nauce: czasem warto trochę odpuścić i skupić się na rozwoju swoich pasji – to równie wartościowa inwestycja w przyszłość. Wybierając wymarzone liceum lub technikum, nie zapominaj o tym, co naprawdę sprawia Ci radość.

- R E K L A M A -

Najlepsze licea w województwie łódzkim

Według raportu portalu Perspektywy z 2022 r. trzy najlepsze licea w łódzkim to: I LO im. Mikołaja Kopernika, Publiczne LO UŁ im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Publiczne LO Politechniki Łódzkiej – wszystkie trzy znajdują się w Łodzi. Jednak w pierwszej piętnastce, odznaczonej złotym znakiem jakości, znalazły się także szkoły spoza miasta wojewódzkiego: zaraz za podium, na czwartym miejscu uplasowało się Klasyczne LO im. ks. Stanisława Konarskiego ze Skierniewic, a złotą piętnastkę zamyka I LO im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie.

Zgodnie z metodologią przeprowadzania raportu pod uwagę były brane trzy kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. O czym świadczą te wyniki? Warto wybrać się do takiej szkoły, jeżeli nauka jest Twoją pasją. Czy to oznacza, że w innych placówkach nie będziesz mieć szans na zdobycie dobrych wyników? Absolutnie nie! W kwestii zdobywania wykształcenia: naprawdę wiele zależy tylko i wyłącznie od Twojej motywacji!

Najlepsze technika w łódzkim

Ten sam raport przedstawia także wyniki odnośnie techników: na pierwszym miejscu znajdziemy Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczewie. Tuż za nim znajduje się Technikum nr 2 z Łodzi i Technikum im. W. Szymborskiej w Skierniewicach.

Kiedy warto zdecydować się na naukę w technikum? Jeżeli zależy Ci na zdobyciu zarówno wykształcenia ogólnokształcącego, jak i zawodowego. Po ukończeniu tej szkoły otrzymujesz tytuł technika i uprawnienia do pracy w wyuczonym zawodzie. W trakcie nauki odbywasz także praktyki zawodowe, umożliwiające Ci zapoznanie się z pracą. To dobre wyjście dla osób, które cenią sobie niezależność i myślą o tym, by zaraz po maturze zacząć zarabiać na własne utrzymanie.

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: