Tajemniczy Satoshi Nakamoto i narodziny Bitcoina – jak blockchain zmienił świat finansów cyfrowych

Bitcoin, będący pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą, pojawił się na scenie finansowej w 2008 roku – wraz z jedną z pierwszych implementacji technologii blockchain. Jego tajemniczy twórca, Satoshi Nakamoto, do dziś pozostaje nieznany. Co warto wiedzieć na ten temat?

- R E K L A M A -

Satoshi Nakamoto – enigmatyczny twórca Bitcoina

Choć Bitcoin wywołał niemałą rewolucję w świecie finansów, twórca kryptowaluty nie ujawnił dotąd swojej tożsamości. Nie wiadomo nawet, czy za to rozwiązanie odpowiada pojedyncza osoba, czy grupa. Znany jest jedynie pseudonim „Satoshi Nakamoto”, od którego wywodzi się także nazwa najmniejszej części Bitcoina, czyli „satoshi” – dokładnie 0,00000001 BTC. Zasady działania systemu zostały opisane w dokumencie „Bitcoin: A Peer-To-Peer Electronic Cash System”, przedstawiającego koncepcję cyfrowej waluty umożliwiającej bezpieczne, bezpośrednie transakcje pomiędzy użytkownikami bez potrzeby angażowania pośredników, takich jak banki.

Początkowo transakcje BTC odbywały się wyłącznie między konkretnymi użytkownikami systemu, jednak niedługo później powstały także giełdy i specjalne kantory kryptowalut. Dziś możliwy jest m.in. szybki i bezpieczny zakup kryptowalut w kantorze Bitcoin Quark. Placówki stacjonarne tej sieci są dostępne w różnych miastach Polski, dzięki czemu każdy ma szansę wejść w świat cyfrowych walut.

- R E K L A M A -

Jak blockchain zmienia finanse?

Sercem Bitcoina jest technologia blockchain – rozproszony rejestr, który przechowuje informacje o wszystkich transakcjach dokonanych w sieci. Jest on zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma pojedynczego, centralnego punktu kontrolnego. Zamiast tego każdy blok w łańcuchu zawiera zestaw transakcji, będąc jednocześnie połączonym kryptograficznie i chronologicznie z poprzednimi blokami. W efekcie blockchain jest odporny na modyfikacje danych – każda próba zmiany wymagałaby zmiany wszystkich kolejnych bloków, co jest praktycznie niewykonalne.

Transparentność i odporność na manipulacje sprawiły, że blockchain zyskał szerokie uznanie również poza obszarem kryptowalut. Banki wykorzystują łańcuchy bloków również w innych zastosowaniach – zarówno do obsługi transakcji, jak i zarządzania innymi procesami, np. w zakresie dostarczania dokumentów cyfrowych. Firmy i organizacje z różnych sektorów nieustannie znajdują także kolejne możliwości tej technologii, m.in. w dziedzinie zarządzania łańcuchem dostaw, systemach głosowania czy w obszarze prawa własności intelektualnej.

- R E K L A M A -

Gdzie kupić Bitcoiny?

Będąc pierwszą publicznie dostępną kryptowalutą, Bitcoin jest także najpopularniejszą spośród cyfrowych monet. To sprawia, że BTC wzbudza spore zainteresowanie wśród inwestorów i nie tylko. Jak kupić Bitcoiny? Aktualnie do dyspozycji mamy wiele sposobów, w tym zakup w stacjonarnym punkcie, w podobny sposób, jak przy standardowej wymianie walut.

Osoby mieszkające w stolicy mogą odwiedzić kantor kryptowalut w Warszawie – quark.house, który ma swoją placówkę w samym centrum, przy ul. Świętokrzyskiej. Na łatwy dostęp do Bitcoina mogą liczyć również mieszkańcy innych miast w Polsce: jednym z przykładów jest kantor kryptowalut Legionowo – quark.house, który można znaleźć przy ul. Kościuszki 7.

artykuł sponsorowany

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: