Te osoby mogą przyjść do twojego domu. Nie daj się oszukać – na co zwrócić uwagę?

W związku z rozpoczętym w czwartek (01.04) Narodowym Spisem Ludności musimy być czujni i uważać na ewentualnych podszywających się pod rachmistrzów oszustów. Co warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że podstawową metodą zbierania danych jest samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia na stronie internetowej spis.gov.pl.

- R E K L A M A -

W ramach tej metody Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnią wymagane dane. Respondent może także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska do samospisu w każdym urzędzie gminy, bądź z możliwości „Spisu na żądanie” przeprowadzanego przez infolinię spisową (22 279 99 99) w kanale „Spisz się przez telefon”.

Jeśli, ktoś nie dokona tzw. samospisu, to od 16 kwietnia może spodziewać się rachmistrza, który przeprowadziwywiad telefoniczny lub bezpośredni.

- R E K L A M A -

Pamiętajmy, że Narodowy Spis Ludności zbiera jedynie określone dane z zakresu

  • charakterystyki demograficznej osób,
  • aktywności ekonomicznej osób,
  • poziomu wykształcenia,
  • ewentualnej niepełnosprawności,
  • migracji wewnętrznej i zagranicznej,
  • charakterystyce etniczno-kulturowej,
  • stanie i charakterystyce zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Rachmistrz spisowy posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym m.in.: imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer identyfikatora. Jego tożsamość można będzie zweryfikować przez kontakt telefoniczny z infolinią spisową GUS: 22 279 99 99, a także w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego.

- R E K L A M A -

Pamiętajmy !!!

– prawdziwy ankieter musi mieć ze sobą specjalny identyfikator z fotografią,

– ankieterom nie wolno sprawdzać naszych dokumentów, chodzić po mieszkaniu i pytać o dochody oraz dane wrażliwe jak numery kont bankowych czy różnego rodzaju hasła dostępu.

– jeśli zdecydujemy się na kontakt bezpośredni z rachmistrzem mamy prawo nie wpuścić ankietera do domu i rozmawiać np. na schodach lub klatce schodowej.

Uniknąć odpowiedzi się nie da – spis jest obowiązkowy.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: