Terytorialsi zaangażowani w pomoc Ukrainie [ZDJĘCIA]

Minął rok od agresji rosyjskiej na Ukrainę, przed którą w Polsce szukało schronienia blisko 10 milionów Ukraińców. Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej na wniosek Wojewody Łódzkiego wspierali służby odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców na terenie województwa łódzkiego.

- R E K L A M A -

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach działań przeciwkryzysowych rozpoczęli wsparcie służb odpowiedzialnych za zapewnienie schronienia Ukraińcom od pierwszych dni wojny.

Terytorialsi obsługiwali punkty informacyjne na dworcach Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna. Najważniejszym zadaniem była pomoc przy obsłudze punktów recepcyjnych: w Łódzkim Domu Kultury i Centrum Służby Rodzinie, gdzie żołnierze udzielali informacji i pomagali przy rejestracji uchodźców. W pierwszej kolejności do działań kierowani byli żołnierze ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, którzy byli na służbie całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.

- R E K L A M A -
fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Żołnierze udzielali również wsparcia w zakresie transportu, załadunku, rozładunku i ustawiania łóżek polowych w obiektach zbiorowego zakwaterowania oraz transportowali żywność i środki pierwszej potrzeby przekazane dla potrzebujących. Medycy z 9ŁBOT zabezpieczali również przyjazdy pociągów z granicy polsko – ukraińskiej z rannymi żołnierzami, udzielając im podstawowej pomocy medycznej i wsparcia psychologicznego.

W działania w ramach operacji „Niezawodna Pomoc” zaangażowanych było kilkudziesięciu terytorialsów. Jeden z punktów recepcyjnych wciąż funkcjonuje i żołnierze 9ŁBOT pełnią w nim służbę.

- R E K L A M A -

Do najważniejszych obecnie zadań łódzkich terytorialsów należy wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy polsko – białoruskiej oraz utrzymywanie gotowości do udzielenia wsparcia społeczności i służb w zakresie działań przeciwkryzysowych.

Źródła: Wojska Obrony Terytorialnej

fot. Wojska Obrony Terytorialnej
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: