reklama
reklama

Tłumy kutnian przeszły w Orszaku Trzech Króli (ZDJĘCIA/WIDEO)

Tłumy kutnian przeszły dziś w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli. Mieszkańcy po raz kolejny wzięli udział w, jak mówią organizatorzy, największych jasełkach.

- R E K L A M A -

Orszak powraca do Kutna po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Tegoroczna edycja Orszaku odbywa się pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.

Dziś, 6 stycznia 2023 ok. 12.30, mieszkańcy Kutna po mszy świętej wyruszyli we wspólnym przemarszu, aby radować się wspólnie z Objawienia Pańskiego. Orszak przeszedł — a także przejechał, bo Maria i Józef z dzieciątkiem Jezus poruszali się… zabytkowym kabrioletem — ulicą Królewską do Placu Marszałka Piłsudskiego i później powrócił na Plac Wolności, aby oddać hołd Dzieciątku Jezusa przed szopką zlokalizowaną w samym sercu Kutna.

- R E K L A M A -

Tam odbyło się wspólne kolędowanie z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Noworoczne życzenia mieszkańcom złożył także prezydent Kutna Zbigniew Burzyński oraz ksiądz dziekan Jerzy Swędrowski.

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruje, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

- R E K L A M A -

W Kutnie organizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Kutnie, zaś partnerami byli Miasto Kutno i Parafia pw. Św. Wawrzyńca.

Zobacz zdjęcia i wideo z Orszaku Trzech Króli w Kutnie 2023:- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: