reklama
reklama

To było dobre półrocze dla Kutna, ale nadchodzą wszechobecne podwyżki

Mimo wielu perturbacji, to pod względem wskaźników ekonomicznych i finansowych to było dobre półrocze dla naszego miasta – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Burzyński. Włodarz Miasta Róż, mimo iż jak sam mówi, nie chce uprawiać czarnowidztwa, sygnalizował także zapowiadające się wszechobecne podwyżki.

- R E K L A M A -

Dziś w Urzędzie Miasta Kutno odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego i wiceprezydenta Jacka Boczkaji. Tematem spotkania z dziennikarzami były sprawy bieżące, w tym sytuacja gospodarcza oraz inwestycje.

– Kończy się lipiec, mamy już wyniki za pierwsze półrocze, które zostało dobrze podsumowane. Mieliśmy sytuację pandemiczną na początku roku, wybuchła wojna w Ukrainie i przybyli do nas uchodźcy. Wszystko to spowodowało zakłócenia i perturbacje. Dochodziło wiele niespodzianek i przewidywaliśmy, że mogą być zaburzenia w całej działalności gospodarczej, w funkcjonowaniu samorządu. Ale okazało się, że daliśmy sobie radę, za co dziękuję przede wszystkim mieszkańcom. Że pracowali dobrze i wydajnie, że wykazali się dużą inicjatywą w pomocy dla uchodźców. Reasumując, to pierwsze półrocze pod względem parametrów ekonomicznych i finansowych było całkiem dobre – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

- R E K L A M A -

Z relacji prezydenta Kutna dowiedzieliśmy się między innymi, że dochody zostały wykonane w około 55% i plan został przekroczony o mniej więcej 5%. Przełożyła się na to m.in. sprzedaż składników majątkowych, czyli w tym przypadku działek. Dochody bieżące są także bliskie tego, co zostało zaplanowane.

Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński i wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja podczas konferencji prasowej (28.07.2022)

To co się dzieje w tym roku, to mały pikuś”

Ale są też mniej pozytywne informacje. Chodzi tu m.in. o udział miasta w podatku PIT.

– I z tym jest wyjątkowo niedobrze. Po pierwsze te wszystkie reformy podatkowe znacząco wpływają na uszczuplenie naszych dochodów. I tak jak w tamtym roku mieliśmy ponad 53 mln, to na ten rok jest 46 mln złotych, więc sporo mniej. A robiąc taką aproksymację, jak to szło do 2020 roku, to powinniśmy mieć około 60 mln złotych z udziału w podatku PIT. Dostajemy potem te środki z Polskiego Ładu, ale są to środki na zadanie inwestycyjne, a potem okazuje się, że po przetargach i tak to są za małe pieniądze. Trzeba dołożyć ze swoich, ale pytanie sąd, skoro w dochodach bieżących nie ma wzrostów – mówił Burzyński.

- R E K L A M A -

Prezydent Kutna zasygnalizował także zapowiedzi wszechobecnych podwyżek. Odbije się to nie tylko na kieszeniach mieszkańców, ale także samorządu. W związku z podwyżkami cen za energię elektryczną, dla przykładu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji czy Grupa Oczyszczalnia Ścieków w przyszłym roku za prąd mogą płacić nie ok. 2,5 mln złotych jak teraz, tylko nawet 10 mln złotych! Z kolei w związku z podwyżkami cen paliwa koszty Miejskiego Zakładu Komunikacji mogą zrosnąć o 3 mln złotych. Oczywiście wybrane przedsiębiorstwa będą występowały o zmianę taryf, ale i tak wzrosty kosztów będą duże.

Ja bym nie chciał robić czarnowidztwa, ale musi być ta świadomość, że usługi komunalne nie będą tańsze, tylko droższe. I to zapewne dużo droższe. To co się dzieje w tym roku, to jest mały pikuś – mówił prezydent Burzyński.

W przyszłym roku więcej zapłacić będzie trzeba także między innymi za wywóz śmieci, bo miastu kończy się obecnie obowiązująca umowa. Co niezależne od miejskiego samorządu, niebawem należy spodziewać się także podwyżek za czynsze i wiele innych.

Wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja podczas konferencji prasowej (28.07.2022)

Rozwój firm w strefie i coraz więcej zatrudnionych

Wracając do pozytywów, prezydent Zbigniew Burzyński podkreślił, że sytuacja gospodarcza w Kutnie jest „generalnie dobra”. Bezrobocie jest na stale niskim poziomie, do tego sukcesywnie wzrasta liczba osób zatrudnionych w strefie przemysłowej na Sklęczkach i dochodzi już do blisko 11 tysięcy osób. Dodatkowo zapowiada się kilka inwestycji funkcjonujących tam firm, które rozwijają się i będą jeszcze zwiększały zatrudnienie.

Inwestycje zgodnie z planem

Z kolei jak podkreślał wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja, w związku z tym, że zima była bardzo łagodna, udało się zrealizować wiele drogowych inwestycji – w tym tych, zaczętych jeszcze w 2021 roku. Wśród nich są m.in. Skłodowskiej-Curie, a także Spacerowa, Chmielna. Remontów doczekały się też Wysockiego, Jesienna, Dąbrowskiego, Narutowicza i Zamenhofa. Przebudowano także przejścia dla pieszych przy „Szóstce”, „Jedynce” oraz na Szymanowskiego. Teraz miasto przygotowuje się do przetargu na przebudowę 11 ulic (zadanie dofinansowane z Polskiego Ładu).

Ruszyła także wymiana LEDów w całym mieście. Na dniach teren budowy zostanie przekazany inwestorom „Zielonej Osi”. Cały czas trwają także prace na terenie Pałacu Saskiego. O najważniejszych kutnowskich inwestycjach będziemy informować w najbliższych dniach.

Kierownik Biura Prasowego UM Kutno Joanna Brylska (28.07.2022)
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Kutno (28.07.2022)
Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński i wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja podczas konferencji prasowej (28.07.2022)
Kierownik Biura Prasowego UM Kutno Joanna Brylska oraz prezydent Kutna Zbigniew Burzyński podczas konferencji prasowej (28.07.2022)
Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński i wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja podczas konferencji prasowej (28.07.2022)
Wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja podczas konferencji prasowej (28.07.2022)
Wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja podczas konferencji prasowej (28.07.2022)
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: